Almanya’nın Duisburg kentinde faaliyet gösteren Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-DER) tarafından düzenlenen 17. Balıkesirliler Hıdırellez Şenliği coşkulu geçti. Şenliğe davetli olan Alman yerel siyasetçilerin Balıkesirlilerle çiftetelli oynaması güzel görüntüler oluşturdu.

B A L D E R Hidirllez4

Almanya’nın Duisburg kentinde 2006 yılından beri faaliyet gösteren Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-DER), 17. Geleneksel Balıkesirliler Hıdırellez Şenliği düzenlediHıdrellez şenliği, Moers kasabasında açık alanda 18-20 Mayıs tarihleri arası gerçekleştirildi. Her zamanki gibi yoğun katılımlı şenliğin sunuculuğunu, Selin Fidan ve Halil Semercioğlu yaptı.

Cumartesi günü başlayan 17. Balıkesirliler Hıdırellez Şenliği’ne, dev bir tencereyle şenlik alanına getirilen Balıkesir yöresinin keşkeğini, derneğin yeni başkanı Ferruh Fidan, eski başkanları Mehmet Semercioğlu, Kemal Kanıkurumaz, yönetim kurulu üyesi Celal Onart’ın birlikte karıştırmasıyla başlandı.

Şenlikte T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gamze Bozgöz, Moers Belediye Başkan Yardımcısı Claudia Van Dyck, Duisburg-Rheinhausen Belediye Başkanı Elisabeth Lis, Moers CDU-Fraksiyon Başkanı Petra Kiehn ve Moers SPD-Fraksiyon başkan Yardımcısı Anja Reutlinger yer aldı.

Vakıflardan kader mahkumlarına baklava ikramı Vakıflardan kader mahkumlarına baklava ikramı

B A L D E R Hidirllez5

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-DER) Başkanı Ferruh Fidan, derneği 2006 yılında kuran ve sonrasında yöneticilik yapanlara, verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Başkan Fidan, "Büyüklerimizin kurup bizlere bıraktıkları bu derneği, hep birlikte devam ettireceğiz. Şenliğimizin hazırlanmasında kadın ve gençlik kollarımıza, verdikleri emekleri için çok teşekkür ederim. Şenliğe katılarak bizlere destek olan başta Balıkesirli hemşehrilerim olmak üzere, tüm katılımcılara ayrıca teşekkür ediyorum» dedi.

GENÇLERİMİZİN EĞİTİMİNE DESTEK OLALIM

B A L D E R Hidirllez6

Etkinlikte bir konuşma yapan T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gamze Bozgöz, başka bir etkinlikte olduğu için buraya katılamayan başkonsolosumuz sayın Ali İhsan İzbul’un selamlarını iletiyorum diyerek sözlerine başladı. Bozgöz konuşmasında, "Almanya Balıkesirliler Derneği’nin bu güzel etkinliğinde, sizlerle bir arada olduğum için, mutluluk duyuyorum. Balıkesirliler derneği, Almanya’da farklı faaliyet alanlarıyla oldukça aktif bir derneğimiz. Türk toplumunun kültür ve kimliğini kuruyan ve yeni nesillerimize aktarmamızı sağlayan, en önemli derneklerimizden biri. Bu bağlamda Balıkresirliler Derneği gibi, sivil toplum kuruluşlarımız, burada vatandaşlarımız arasında köprü vazifesi gördükleri için başkonsolosluğumuz açısından çok önemliler. Gençlerimizin eğitimleriyle ilgili herhangi bir sorun olduğunda, başkonsolosluğumuzun 2. katına gelerek bizlere aktarırsanız, yardımcı olacağımızı belirtmek istiyorum. İnternet yoluyla da başkonsolosluğumuzun sayfalarına ulaşıp, gençlerimizin eğitimine dair bilgiler alabilirsiniz. Türkçe, bizim kültürümüz, hazinemizdir. Çocuklarımızı, lütfen Türkçe derslerinden mahrup bırakmamak için, Türkçe derslerine kayıtlarını yaptırın.15 velinin imzasıyla okullarda, Türkçe dersi açtırmamız mümkün bunu ihmal etmeyelim" dedi.

KÜLTÜRLERARSI KAYNAŞMA ETKİNLİKLERİ

B A L D E R Hidirllez2

Etkinlikte konuşan ve Türkçe olarak “Moers’e hoşgeldiniz” diyen Moers Belediye Başkan Yardımcısı Claudia Van Dyck, "Farklı kültürlerden olan bizleri bir araya getiren BAL-DER, sadece hıdrellez şenliği değil, yıl içerisinde bir çok etkinlik gerçekleştiriyor. Böylesi etkinliklerde, farklı kültür ve her yaştan insanla bir arada tanışma, kaynaşma ve sohbet imkanları oluyor. Bu da, uyum açısından oldukça önemli. Davet için dernek yönetimine teşekkür ediyorum" dedi.

B A L D E R Hidirllez3

Protokul konuşmalarının ardından usta bağlamacı Hürşeyit Özmeral ile Necdet Koç ve Orkestrası eşliğinde sanatçı Ahmet Baydaroğlu, sevilen türkülerini seslendirerek davetlileri coşturdu. Ardından ellerinde Türk bayrakları ile şenlik alanına gelen Bal-Der Karesi Zeybek Ekibi, Ege yöresinden halk oyunları ile şenliğe renk kattı. Minikler ve gençlerden oluşan çeşitli grupların gösterileri, davetliler tarafından büyük alkış aldı.

ALMAN SİYASİLER DE ÇİFTETELLİ OYNADI

B A L D E R Hidirllez1
Şenlikte çalınan çiftetelli müziğiyle davetliler adeta kurtlarını dökerken, Alman yerel siyasetçiler de, dernek başkanı Ferruh Fidan ve etkinliği sunan Selin Fidan ile birlikte uzun süre çiftetelli oynadı. Alman davetlilerin halk oyunlarına eşlik etmesi, katılanlar tarafından alkışlarla karşılandı.

YAĞLI GÜREŞLER YAPILDI

Gures Ag
Etkinliğin ikinci gününde Zeybek Ekibi gösterilerinin ardından, yağlı güreş müsabakaları yapıldı. Daha sonra Abdus Samed İnce, etkinlikte sahne aldı.
Hıdırellez şenliği pazartesi günü yine BAL-DER Zeybek Ekibi halk oyunları gösterisi ve Alpbass Yüksek Tansiyon Grubu’nun konseriyle sona erdi.

Kaynak: Muhabirce

Editör: Haber Merkezi