Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan toplantı sonrası yaptığı açıklamada asgari ücret çalışmasının tamamlandığını belirtti.
Bakan Işıkhan net asgari ücretin 11 bin 402 liraya yükseldiğini açıkladı.

Böylece asgari ücrete ara zam oranı yüzde 34 oldu. Brüt asgari ücret ise 13 bin 414 liraya yükseldi.

Bakan Işıkhan "Asgari ücret 1 Ocak'tan itibaren 1 yıl geçerli olan bir şeydir. Bugünkü açıklama çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi için yapılan bir ara zamdır" ifadelerini kullandı.

Bunun yanında 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteği 500 TL'ye yükseldi.

TÜRK-İŞ BAŞKANI :
'PAZARDAKİ FİYATLARIN
KONTROL ALTINA ALINMASI TEMENNİMİZ'

TÜRK-İŞ Başkanı Ergin Atalay ise şunları söyledi:

"Yüzde 34 bir zam var. Dün gece de sayın Cumhurbaşkanımızla uzun bir görüşme yaptık. Katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah enflasyon belli bir noktaya gelir de alım gücümüz korunur. Pazardaki, marketteki fiyatların kontrol altına alınması temennimiz. Yoksa bu zamların anlamı kalmıyor."

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise "Tüm imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak bu rakama evet demenin memnuniyeti içerisindeyim. Sürecin hızlı bir şekilde mutabakatla sonlanması önemliydi." dedi.

482 DOLARA ÇIKTI

Bugünkü zamla beraber asgari ücret 360 dolardan 482 dolara çıktı.

8.506 liralık asgari ücretin ilk geçerli olduğu tarihte asgari ücret dolar bazında 453 dolar seviyesindeydi. Böylece ocak ayına göre dolar bazında yüzde 6.4 zam yapılmış oldu.

HAYIRLI OLSUN PAYLAŞIMI

CUMHURBAŞKANI Erdoğan,  asgari ücret ile ilgili twitter hesabından yaptığı açıklamada; "Asgari ücret Temmuz ayından itibaren net 11 bin 402 TL olarak uygulanacaktır. Milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. İşçi ve işveren tarafları başta olmak üzere, uzlaşı kültürü içerisinde asgari ücretin belirlenmesinde emeği geçen tüm paydaşlara milletim adına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Editör: Macit ERMİŞ