Balıkesir Üniveristesi (BAÜN) yönetimi ahde vefa örneği sergilemeyi bu kez 48 yıl önce Balıkesir'de Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinin kuruluşuna öncülük eden Prof. Dr. Mehmet Çakır’ın adını Mühendislik Fakültesi'ndeki amfi salonuna vererek sürdürdü.

Mühendislik Fakültesinde görevli bilim insanları, Prof. Mehmet Çakır isminin yaşatılması amacıyla BAÜN yönetimine yaptıkları başvurdu. Balıkesir Üniversitesi Senatosu gündemine alınaras görüşülen öneri kabul edildi. 

Balıkesir Üniversitesi, Mühendislik fakültesindeki Prof. Mehmet Çakır amfisi salonunun açılışı önümüzdeki günlerde törenle  gerçekleşecek.

REKTÖR OĞURLU DUYURDU

Görevde birinci yılını dolduran Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu'nun açıklaması şöyle:

Mehmet Cakir Baun

Balıkesir Üniversitesi Senatosunun 19.01.2024 tarihinde aldığı karar uyarınca Mühendislik Fakültesi Amfisine Prof.Mehmet ÇAKIR adı verilmiştir.

Mühendislik Fakültesinin temelini oluşturan Balıkesir Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi (BDMMA) 1976 Yılında Profesör Mehmet ÇAKIR Başkanlığında kurulmuştur.

İnşaat ve Makine Mühendislikleri Bölümleri ile Şubat 1977 ‘de öğretime başlayan BDMMA, 25.02.1980 tarihinde Özerk Akademi statüsüne kavuşmuş ve bünyesinde Mühendislik Fakültesi kurulmuştur. Fakültemizde bulunan bir çok laboratuvar Prof. Mehmet ÇAKIR tarafından kurulmuştur.

Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinde görev yapmakta olan çok sayıda öğretim üyesi  bu laboratuvarlarda yetişmiş olup, laboratuvarların bir çoğu hala akademisyen ve öğrencilerimize hizmet vermektedir.

BDMMA Kurucu Başkanı Prof. Mehmet ÇAKIR’ı saygıyla anıyoruz.”

AKADEMİLİLERİ SEVİNDİREN KARAR

Üniversite senatosunun bu kararına Prof.Dr. Emel İrtem çok sevindi.

İrtem duygularını şöyle ifadde etti:

Emel Irtem

“Çok teşekkürler. Çok duygulandım. Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesindeki amfiye Prof. Mehmet Çakır hocamızın adının verilmesi  bugünkü hocaların, öğrencilerin onu tanıması açısından çok yerinde, çok güzel olmuş.

Prof. Mehmet Çakır, bugünkü Mühendislik Fakültesinin temelini oluşturmuş, bizlerin akademik hayata başlamasına öncülük etmiştir. Gerek akademisyen kişiliği, gerek insani yönüyle bizlere örnek olmuştur.Bu vesileyle kendisini bir kez daha saygı ,sevgi ve minnetle aniyorum. Amfiye Prof.Dr. Mehmet Çakır adının verilmesini gerçekleştiren, emeği geçenlere şahsım ve tüm akademililer adına çok teşekkür ediyorum”

MEHMET  ÇAKIR KİMDİR?

Whatsapp Image 2024 02 17 At 13.34.49

EMEL İRTEM KİMDİR?

Balıkesir Devlet Mühendislik ve Mühendislik Akademisinde asistan olarak göreve başlayan Prof. Dr. Emel İrtem, Akademik alanlarında yaptığı araştırmalar sonunda Balıkesir Üniversitesi Mühendislik fakültesinde profesörlük unvanı aldı. Uzun süre Balıkesir'de görev yaptı, İrtem, halen İstanbul Doğuş Üniversitesinde görevini sürdürüyor..

Emel Irtem1

Editör: Macit ERMİŞ