(AJANS10) - BALIKESİR Üniversitesi (BAÜ) rektörlük seçimleri beklenilen bir sonuçla tamamlandı. www.ajans10.com'un üç gün önce "BAÜ'nün yeni rektörü belli gibi" başlığıyla duyurduğu haber, bugün yapılan seçimlerle tescillenmiş oldu. BAÜ öğretim üyelerinin büyük bir çoğunluğu tercihlerini Prof. Dr. Mahir Alkan'dan yana kullanarak "biz seni rektör olarak görmek istiyoruz" dedi. Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Alkan, mevcut rektör Şerif Saylan'a da 60 oy fark atıp, seçimlerden 1. sırada çıktı. YÖK'ün Cumhurbaşkanlığına sunacağı listede de 1. sırada yeralmasına kesin gözüyle bakılan Prof. Dr. Alkan,  Balıkesir Üniversitesi'ni kentle bütünleştirecek isim olarak biliniyordu.

ALKAN RAKİPLERİNE BÜYÜK FARK ATTI
Balıkesir Üniversitesi’nde (BAÜ) bugün yapılan rektör belirleme seçimlerinde, Balıkesir Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Alkan rakiplerine fark attı.
Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan seçimlerde divan başkanlığını BAÜ eski rektörlerinden Prof. Dr Aydın okçu yardımcılıklarını, Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Turgut Kılıç, Balıkesir Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Mehmet Terzi yaptı.

HANGİ ADAY KAÇ OY ALDI?
Balıkesir Üniversitesi'nde (BAÜ) rektörlük seçimleri yapıldı. 8 adayın katıldığı seçimlerde en yüksek oyu 130 oyla Prof. Dr. Mahir Alkan aldı. Mevcut rektör Prof. Dr. Şerif Saylan ise 70 oy alabildi.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki seçimlerde 8 aday yarıştı. Seçimlerde 407 öğretim üyesinden 393'ü oy kullanırken, 2 oy geçersiz sayıldı. 3 öğretim üyesi de boş oy kullandı.
Seçimler sonucunda, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mahir Alkan 130 oyla en yüksek oyu alırken, mevcut rektör Prof. Dr. Şerif Saylan 70 oyda kaldı.

Diğer adaylardan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper 69, Prof. Dr. Kerim Özdemir 48, Prof. Dr. Ali Duymaz 34, Prof. Dr. Edip Örücü 27, Prof. Dr. Selim Erentürk 6, Prof. Dr. İrfan Ay 4 oy çıktı.

ERENTÜRK OY KULLANAMADI
Bu arada, Tıp Fakültesi Dekanı Erentürk, aday olmasına rağmen seçimlerde kadrosu İstanbul Üniversitesi'nde göründüğü için oy kullanamadı.

CUMHURBAŞKANI'NA İLK SIRADA SUNULACAK İSİM PROF. DR. MAHİR ALKAN OLACAK
Üniversitede yapılan seçimlerde en fazla oyu alan 6 rektör adayı YÖK'e bildirilecek.
YÖK ise, bu adaylar arasından 3 isim seçerek Cumhurbaşkanına sunacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 aday arasından birini Balıkesir Üniversitesi'nin yeni rektörü olarak atayacak. Bu isim ise, seçimleden birinci sırada çıkan Prof. Dr. Mahir Alkan olacak.