Ayvalık'ta, geçen dönem seçimi Demokrat Parti (DP) adayı olarak kazanan Belediye Başkanı Mesut Ergin, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimleri öncesi yeniden aday adaylığını kamuoyuna ilan etti. Ergin'in önceki seçimdeki rakibi ve selefi Rahmi Gençer de CHP'den başvurusunu yaptı.

Ayvalık'ta tarih yeniden tekerrür edebilir. Şimdi gözler CHP Genel Merkezi'ne çevrildi. Başkan Ergin, geçen dönemdeki akibete uğrarsa  CHP'ye seçimi kabettirir. Aday gösterilmemesi halinde Gençer'in de DSP adayı olarak Ergin'e rakip olması gündemde.. İşte Ayvalık'taki son gelişmeler..

MESUT-ERNGIN-ADAY2
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanlığına Cumhuriyet Halk Partisi'nden yeniden aday adayı olduğunu açıkladı.

Tarihi At Arabacılar Meydanı'ndaki CHP Ayvalık İlçe Başkanlık binasına gelişinde yüzlerce vatandaşın eşlik ettiği Mesut Ergin, aday adaylığı başvurusunu miting havasındaki etkinlikte yaptı.  

CHP İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı parti binası önünde oluşturulan sahneye davet ettiği Mesut Ergin, halkı selamladığı konuşması sık sık sevgi gösterileriyle kesildi. 

Ayvalık halkının kendisine verdiği sevgi ve destek sayesinde önce 2009 yılında 5 yıl Küçükköy Belediye Başkanlığı, 2019 yılında da bu desteği daha da büyüten halkın gücüyle bugüne varan süreçte Ayvalık Belediye başkanlığı makamında görev yaptığını hatırlatan Başkan Ergin, "Bu süreçte; doğup büyüdüğüm, hepimizin ortak sevdası cennet Ayvalık'a ve onun güzel insanlarına, bizlere hizmet etme onurunu yaşadım. Bu ayrıcalıklı görev için hepinize ayrı ayrı minnettarım ve bu şerefli görevi taşıdığım her gün inanın Allah'a hep şükrettim" dedi.

Ergin, yeşiliyle, mavisiyle, toprağıyla, insanıyla aralıklı sürelerde 10 yıl boyunca görev yaptığı Ayvalık'ın gerçek bir aşığı olduğunu dillendirdiği konuşmasını şöyle sürdürdü:  

MESUT-ERNGIN-ADAY1

"Aşk ile bağlı olduğumuz bu topraklara ve bu topraklar üzerinde yaşayan sizlere hizmet verdiğim 10 yıl boyunca dürüst, ilkeli, kararlı, önce halkın menfaati diyerek kavgasız, uzlaşıcı görev anlayışıyla layık olmaya çalıştım. Her dakikamız bu kente nasıl daha iyi hizmet edebiliriz arayışı ile ve yeni projeler üreterek hayata geçirmeye önceleyen ekip çalışmasına dayalı bir yönetim anlayışını hakim kılma çabasıyla yoğruldu.

Bugün burada ve bize güç veren sizlerin de hatırlayacağınız üzere Ayvalık Belediyesi'ni yönetmeye talip olduğumuzu açıkladığımız 2019 yerel seçimlerinde kazandığımız takdirde öncelikle Ayvalık Belediyesi'nde mali disiplini tesis edeceğimizi, belediyemize kurumsal kimlik kazandıracağımızı, belediye çalışanları cefakâr emekçilerin alın terinin karşılığını gününde ve son kuruşuna kadar ödeyeceğimin sözünü vermiştim.

Çok şükür bugün karşınıza bu sözünü tutmuş bir başkan olarak geldim. Bugün itibariyle Ayvalık Belediyesi'nin hiçbir çalışanına ya da emeklisine ödenmemiş tek kuruş borcu yoktur." 

BORÇ BATAĞINDAKİ
BELEDİYEYİ AYAĞA KALDIRDI 

Başkan Ergin, borç batağında teslim aldıkları Ayvalık Belediyesi'nin çalışanlarına ve geçmişten kalan borçlarını ödemekle kalmayıp, Ayvalık esnafına, özel firmalara olan ve icraya düşmüş durumdaki yaklaşık 180 icra dosya borcunu da kapattıklarını hatırlattı. 


Başkan Ergin, "Göreve geldiğimizde belediyenin sahibi olduğu taşınmazların tamamı hacizliydi. Kamu borçlarını yapılandırdık ve aksatmadan ödedik. Bu sayede Ayvalık Belediyesi'nin sahibi olduğu hiçbir taşınmazın üzerinde artık tek bir haciz dosyası bile yok." dedi.

127 MİLYON LİRADAN 1 MİLYAR LİRAYA..

2019'da 127 milyon TL olan belediye bütçesinin bugün 1 milyar liraya ulaştığını anlatan Mesut Ergin şöyle devam etti:

"Bu dönem içinde bir pandemi, bir de deprem felaketi yaşadık. İkisi de son derece yıkıcı ve travmatik süreçlerdi. Yine de elimizden gelen her şeyi yaptık. Ekonomik krize rağmen önceliklerimizi yatırım planlarımızı değiştiren bu travmatik süreçlere rağmen vaat ettiğimiz projelerin çok büyük bölümünü tamamladık. Bu kentin en büyük yatırım programlarına imza attık. Bu kara günde tüm imkanlarımızı seferber ederek hemşerilerimize aş olduk, market desteği olduk, kira muafiyeti olduk, maddi, manevi bu insanların, bu kentin hizmetkarı olduk."

NELER YAPTI, NELER YAPACAK?

Eski vergi dairesi olarak bilinen tarihi binayı restore ederek belediyeye hizmet binası olarak kazandırdıklarını hatırlatan Mesut Ergin, icraatlarını şöyle sıraladı: 

"600 bin metrekare yol yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Yenilenen Büyük Park ve Tostçular Çarşısı, Cunda Arka Deniz Plajı, Cennet Tepesi Belediye Tesisi olarak sizlere ve konuklarımıza yaşam alanları ürettik. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen 5 akıllı kavşak ile kent trafiğine nefes aldırdık. Bu süreçte Ayvalık, artık doğal gaz ile tanıştı. Doğal gazın tüm kente yayılmasıyla birlikte kazı yapılan sahaları yine biz yenileyeceğiz. Onlarca park yaptık. Yine bizim dönemimizde tamamlanan Kırlangıç Sosyal Yaşam Merkezi kısa zamanda kentin buluşma noktalarından birisi oldu. Kentin spor alanlarını yenileniyor. Cunda Ada Spor ve Küçükköy Spor Tesisi inşaatları son hızıyla devam ediyor. Bir büyük spor yatırımı olarak bu süreçte Ayvalıkgücü hak ettiği şampiyonluğa ulaştığı sezonda tekrar 3. Lig'e çıktı.

Bunların yanında birçok projemiz de hayata geçmek için gün sayıyor. Önümüzdeki günlerde devam eden projelerin açılışlarını hep beraber gerçekleştireceğiz. Kreş, konuk evi, tam donanımlı temizlik, destek ve kademe hizmet binalarımız, yaşlı bakım evi bunların bazılarıdır. Yıllardır hep konuşulan ama bir türlü yapılmayan Altınova Pazar Yeri inşaatının temelini atacak ve inşallah 2024 yılı ilk yarısı içerisinde buranın açılışını gerçekleştireceğiz."

AYVALIKLILAR'A GÜVENDİM,
SONSUZA KADAR DA GÜVENECEĞİM

Başkan Mesut Ergin. görev süresince hiçbir ayrım yapmadan hizmet üretmeye çalıştıklarının altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "Deneyimlerimiz çoğalıyor, vizyonumuz ve hayallerimiz büyüyor. 5 yıl pek çok insan için uzun bir süre olsa da büyük projeleri yaşama geçirmek için çok kısa bir zaman dilimidir. Ayvalık'ı bu ülkenin en modern ve güzel kentlerinden biri yapmak için yaptığımız projeleri tamamlamaya talibim. Son 5 yılda Ayvalık kadar güzel projelere imza attığımız bu kenti çok daha güzel yerlere taşımak için 2024'te yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanlığına adaylık başvurumu Cumhuriyet Halk Partimiz yönetimine geçen 27 Kasım'da yaptım. Sizlerin de destek ve teveccühlerinizle bu şerefli görevi yerine getireceğime inanıyorum. Çünkü ben Ayvalık halkına her zaman güvendim, yine sonsuza kadar güveneceğim. Gelecek 5 yıl içinde yeni projeler, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yakışır bir yönetim anlayışı, önce insan diyerek ekip anlayışıyla partimizin ilke ve öncelikleri ışığında çalışmaya, göreve hazırız. Gece-gündüz, 7-24 bu kente, bu kentin insanına nasıl katkı sunarız, nasıl bir daha ileriye gideriz, çıtayı ne kadar daha yükseklere taşırız anlayışıyla göreve hazırız." 

Tarlaya girdi, organik renkli pamuk ekimi yaptı Tarlaya girdi, organik renkli pamuk ekimi yaptı


Gövde gösterisine dönüştürdüğü aday adaylığı başvurusu sırasında Mesut Ergin'i eşi Canan Ergin yalnız bırakmadı.

RAHMİ GENCER DE BAŞVURUSUNU YAPTI

rahmi-gencer-aday

Önceki dönem Belediye Başkanı ve CHP adayı olarak girdiği seçimi Mesut Ergin'e karşı kaybeden Rahmi Gençer, aday adaylığı başvurusunu 27 Kasım'ta eşi Yasemin Gençer ile birlikte gitiği CHP ilçe teşkilatına "Memleketimiz için hayırlı olsun." diyerek teslim etmişti.

Editör: Macit ERMİŞ