Altıeylül Belediye Başkanı ve adayı Hasan Avcı gelecek döneme ilişkin plan ve projeleri hakkında bilgiler verdi. Belediyeciliğin sınırlı imkânlarla, sınırsız ihtiyaçları giderme aracı olduğunu söyleyen Avcı, “İnanmadığım hiçbir şeyin peşinden koşmadım. İnanarak bir şeylerin peşinde koşmaya çalışıyorum” dedi.

Altıeylül TV ve Egetürk TV’nin canlı yayın konuğu olan AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın başkan adayı AK Partili Hasan Avcı siyaset ve gündeme ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

Programda samimi cevaplar veren Başkan Avcı, yapılan ve yapılacak projelere ilişkin de konuştu.

Yaklaşık bir buçuk yıldır Altıeylül Belediye Başkanlığı görevini sürdürdüğünü söyleyen Avcı, belediye başkanlığı görevinin bayrak ve dava adamlığı işi olduğunu ifade etti. Vatandaşlara her konuda açık olduklarını belirten Avcı, “Siyaset delikanlılığı bozacak noktaya gelmemesi lazım. Hiçbir zaman kirli siyasetin içinde yer almadım. Bundan sonrada yer almayacağım. Hiçbir zaman milletime yalanlar söylemeyeceğim. Yanlış olsa da doğruları anlatacağız. Milletimizle bu yolu yürüyeceğiz” dedi.

“BELEDİYECİLİK SINIRLI İMKÂNLARLA

SINIRSIZ İHTİYAÇLARI GİDERME ARACI”

Belediyeciliğin sınırlı imkânlarla, sınırsız ihtiyaçları giderme aracı olduğunu söyleyen Avcı, ihtiyacı olmayan bir yere belediye imkânının harcandığında, ihtiyacı olanın dışlanmış olduğunu belirtti.

Yeni dönemde de bu hassasiyetle başkanlığa devam etmek istediğini ifade eden Avcı, “Şehrimizde sıkıntılarımız, sorunlarımız elbette olacak ama biz bunları çözmek için iyi niyetle ve elimizden gelen gayretle çalışmaya devam edeceğiz. 5 senenin sonunda da milletimiz bu görevi bize verirse belki 5 sene sonunda da sorunlarımız olacak. Ama 1-1.5 yıl içerisinde gücümüz olduğunca çalışmaya gayret ettik. Önümüzdeki süreçte de ayakları yere basan, sağlam ve kontrollü bir şekilde görevimize devam etmek istiyoruz” dedi.

BELEDİYENİN ARKA PLANDAN

YÖNETİLECEĞİ İDDİALARINA CEVAP

Belediyecilik görevine Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile birlikte yola çıktığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a kendisini de Kafaoğlu’nun önerdiğini hatırlatan Başkan Avcı, görevi aldıktan sonra Altıeylül’e hizmet etmeye çalıştığını söyledi.

Program sunucularının “Belediyenin arka planda başkaları tarafından yönetileceği” şeklinde iddialarla ilgili soruları da yanıtlayan Avcı şu cevabı verdi:

“Altıeylül’de çalışırken, hizmet ederken zaman zaman istişarelerimiz oldu. Ama kesinlikle ve kesinlikle Zekai Kafaoğlu tarafından tesir altında kalarak bir iş yapma içerisinde olduğumuz göstermez.

Tüm samimiyetimle söylüyorum bırakınız Zekai Kafaoğlu’nu,  bana inanmadığım bir işi kendi annem babam dâhil, en yakınımdaki insan dahi yaptıramaz. İnanmadığım hiçbir şeyin peşinden  koşmadım. İnanarak bir şeylerin peşinde koşmaya çalışıyorum.

Altıeylül’ü emanet olarak aldık. Düzeni bozmadan kendi düşüncelerimize göre yönetmeye başladık. Bugünde bu noktaya geldik. Bunu söyleyenler Zekai Kafaoğlu’na da haksızlık yapıyor. Zekai başkanımız şuan Yücel Yılmaz başkanımızın başarısı için gayret sarf ediyor. Mesela Balıklı Mahallesi’nde asker düğününe davetliyim. Zekai başkanda davet edilmiş. O gidiyor diye ben gitmeyecek miyim?”

“BİZİ KİMSENİN TESİR ALTINDA

KULLANMAYA İMKÂNI YOK”

Büyükşehir Belediye Başkan adayın Yücel Yılmaz için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini söyleyen Başkan Avcı, “Bir belediye başkanı milletin dediğini yapar. Biz Yücel Yılmaz’ın Zekai Kafaoğlu’nun değil milletin dediğini yapacağız. Büyükşehirle beraber çalışmamız gereken konuları da tabiî ki beraber çalışacağız.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet, Mehmet olmuş fark etmez. Kendi halimizde bir insanız. Dolayısıyla bu mütevazı hayatı farklı anlayıp ezildiğini zannedenler var. Biz milletimizin hakkı olduğunda hiç kimseyi tanımayız.

Bu konuda net ve keskin olarak konuşuyorum. Bizi kimsenin tesir altında kullanmaya imkânı yoktur. Milletimiz ve memleketimiz için doğru olduğuna inandığımız her şeyi yaparak, ahiretimizi heba etmemeye gayret ediyoruz.

İstişare sünnettir. Ama kararı verecek idarecidir. Geçtiğimiz 1.5 yıl içinde yapılanların artısı da eksisi de bana aittir. Ama bu 1.5 yıl içinde yapılanların tamamını da ben yapmadım. Bunları ekibimle beraber yaptık” diye konuştu.

GAZİOSMANPAŞA’YA 10 BİN KONUTLUK PROJE

Altıeylül’de örnek bir sosyal belediyecilik çalışması yürüttüklerini ifade eden Avcı, sosyal tesis inşaatlarını arttırmak istediklerini söyledi.

ALGEM ile ihtiyaç sahiplerine ulaştıklarını belirten Başkan Avcı, Gaziosmanpaşa’ya TOKİ aracılığıyla 10 bin konutluk bir yaşam alanı inşa edileceğini açıkladı.

Projenin 1000 konutluk bölümünün önümüzdeki günlerde ihale edileceğini söyleyen Avcı, “Organize Sanayi bizim bölgemizde. 2-2.5 kat büyüyecek. Oraya Türkiye’nin çok önemli firmaları gelmeye başladı.

OSB orada olunca bizim taleplerimiz vardı. 100 binlik planlar buna müsaade etmiyordu. Bakan beye bunu anlattık. Dolayısıyla Gaziosmanpaşa 10 bin konutluk, yüksek olmayan, dikey olmayan, yatay mimari konseptinde, bizim örf ve anelelerimize uygun 10 bin konutluk yapılaşmaya gidiyor.

Bunun 1000 konutunun da önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak. İnşallah bin konut arkasından 9 bin konut daha gelecek. Gaziosmanpaşa mahallemize 30-40 bin kişilik 2023 konseptinde yeni bir mahalle eklenecek” şeklinde konuştu.

DEVAM EDEN VE YAPILACAK PROJELERİ AÇIKLADI

Devam eden projeler hakkında da bilgiler veren Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Altıeylül’ün ilk kültür merkezi olacak olan Hasan Can Kültür Merkezi’nin inşaatının da büyük oranda ilerleme kaydettiklerini birkaç ay içerisinde tamamlamak istediklerini söyledi.

Plevne Mahallesi’nde kapalı Pazaryeri inşaatının da devam ettiğini aktaran Avcı, müteahhit ile sorunlar yaşadıklarını ve ihalenin iptal edildiğini belirtti.

Avcı kendi işçileriyle pazaryerini bitireceklerini ve kısa sürede tamamlamak istediklerini aktardı. 2. Gündoğan Mahallesi’ndeki pazaryerinin de tamamlandığını ve çizgilerinin çekileceğini söyleyen Avcı, pazaryerinin yanındaki parkı da yenileyeceklerini ifade etti.

Avcı park içine Sultan Alparslan Kültür Evi de inşa edeceklerini açıkladı. Asuva’nın yanında bir park inşa edeceklerini açıklayan Başkan Avcı, burayı da Cumhuriyetin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal’in adına yakışan ve içinde spor alanlarının olduğu bir park yapmak istediklerini söyledi. Avcı, her mahalleye sosyal tesis ve sosyal yaşam alanları yapacaklarını ve şehri yeniden inşa ederken, gençleri de ihya edeceklerini açıkladı.  

Altıeylül Belediyesi’nin borç durumu hakkında da bilgiler veren Avcı, İller Bankası dışında hiçbir kuruluş ya da bankadan kredi almadıklarını açıkladı. Bütçenin yarısı kadar borçları olduğunu açıklayan Avcı, bu borcunda önümüzdeki dönemde kapanacağını belirtti.