"Kronikleşen Arıza ve Kaçak Sona Eriyor" müjdesi veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Ak Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin'in açıklamaları şöyle:
 

Merkez (Altıeylül ve Karesi) ilçelerinin içme suyu ihtiyacı İkizcetepeler Barajından karşılanmaktadır. Barajlardan alınan su arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra 20.000 m3 ‘lük "D2 İçme Suyu Deposu"na iletilmekte ve Balıkesir’in büyük bir bölümünün içme suyu ihtiyacı buradan karşılanmaktadır.

D2 İçme Suyu Deposu'ndan şebekeye içme suyunu ileten mevcut boru yaklaşık 35 yıl önce döşenmişti.. Bu ana boru CTP (Cam elyaf takviyeli polyester) diye isimlendirilen maddeden yapılıyor.. 

Maruz kaldığı yüksek basınç, kullanım süresi gibi etkenlerle bu nitelikteki boru son yıllarda sık sık arıza yapmaya başladı…

Bütün şehre içme suyunu sağlayan bu boruda meydana gelen arızalar doğal olarak su kesintilerine sebep oluyor…Ayrıca suyun iletimi sırasında yüksek oranda kayıp kaçak oluşuyor…

Su borusundan kaynaklanan arızaların ve kayıp kaçağın önlenmesi Altıeylül İlçesinde maksimum işletme verimliliğinde çalışabilecek bir içme suyu ana isale hattı için mevcut isale hattının yerine yeni bir  hat yapılması amacıyla BASKİ tarafından Balıkesir İli Merkez D2 Deposu Şebeke Ana Borusu Deplase Hattı Projesi hazırlanmış ve 02.01.2019 tarihinde BASKİ tarafından onaylanmıştı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Mart ayı Meclisinde bu proje ile ilgili olarak İller Bankası yetkisi oybirliği ile kabul edildi…

27.07.2020 tarihinde ise Balıkesir İli Merkez D2 Deposu Şebeke Ana Borusu Deplase Hattı İnşaatı Yapım İşi ihalesi yapıldı…

İhale sonrasında yapım işinin sözleşmesi 19.08.2020 tarihinde, 13.848.620,00 TL bedelle imzalandı…Yapım işi  6 ay içinde tamamlanacak …

Yer teslimi bugün yapıldı…

Balıkesir İli Merkez D2 Deposu Şebeke Ana Borusu Deplase Hattı İnşaatı Yapım İşi kapsamında; 

2.718 metre İçme suyu ( Duktil Boru ) Şebeke Ana borusu İnşaatı ( Ø 1000 mm, Ø 400 mm), 
2.886 metre İçme suyu (HDPE) Şebeke Hattı İnşaatı (Ø110 mm, Ø125 mm, Ø140 mm ve Ø200 mm), 
200 adet İçme suyu Abone Bağlantısı İnşaatı, 
3.713 metre Kanalizasyon Şebeke Hattı İnşaatı(Ø200 mm,Ø300 mm ve Ø500 mm), 
109 adet muayene bacası inşaatı,
800 metre parsel bağlantısı olmak üzere ;
Toplam: 5.604 metre içme suyu şebeke hattı, 3.713 metre atık su şebeke hattı inşaatı yapılacaktır.

Yapım işi tamamlandığında sürekli su arızası meydana gelen mevcut CTP boru terk edilerek, yüklere, basınca ve vakuma yüksek dayanımlı, yüksek korozyon dayanımlı, uzun ömürlü, insan sağlığına uygun iç kaplaması ile suyun kalitesini koruma özellikli, deforme olmaksızın esneme kabiliyeti ve darbelere dayanımı ile depreme en uygun boru olan Duktil Font Borudan İlçe Merkezimizdeki şebekeye içme suyu sağlanacaktır. 

Mevcut hat ise yağmur suyu tahliyesi için kullanılmaya başlanacak…

Vatandaşlarımızın bilgilenmesi için İki ay önce Sütlüce Mahallesi Dereboyu Caddesinde, Cezaevinin arkasında gibi bazı uygun yerlerde mevcut CTP boru ile yeni yapılacak Duktil Font Boru örnekleri sergiliyoruz..

Vatandaşlarımız Yücel Yılmaz’ın çalışma ve hizmetlerini görüyor..

CHP İl Başkanı kendisinin de seyirci bölümünde bulunduğu ve CHP’li Meclis üyelerinin de kabul oyuyla Büyükşehir Meclisi Mart ayı toplantısında oybirliği ile geçen bu projeden habersizmiş gibi konuşuyor..

CHP İl Başkanı şehri tanımadığından, şehrin sokaklarını bilmediğinden oturduğu yerden parti binasından eline tutuşturulan kağıtları okumaya çalışarak siyaset yaptığından iki aydır vatandaşın görgüsü ve bilgisine sunulan örnek borudan haberi bile yok…

CHP İl Başkanının gözlüklerini çamur gözünü Fikret Şahin’in yerine Milletvekili olabilme hırsı bürürmüş durumda ve bu yüzden her fırsatı çamur atmak için sebep görüyor..

CHP İl başkanına tavsiyem öncelikle gözlüklerini temizlemesi, temizlemediği sürece göreceği her şey çamura bulaşmış halde olacaktır.

Unutmamalı ki siyaset parti binası ile rakı masasından ibaret görüp ağzına geleni söyleyenlerin sonu hüsran olur..

Editör: Haber Merkezi