CHP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı bugün yapılan toplantıda belli oldu. Ahmet Akın, CHP'nin Balıkesir adayı olarak ilan edildi. Akın'la birlikte Bursa, İstanbul, Ankara ve Bolu belediye başkan adayları da belirlendi. 

BEKLENEN YARIŞ BU KEZ GERÇEĞE DÖNÜŞECEK Mİ?

yucel-yilmaz-ahmet-akin-1s

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi, yerel seçim gündemiyle Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında toplandı.

CHP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın, Parti Meclisi'nde yapılan oylamadan geçti. Böylece CHP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın oldu.

AKIN'dan İLK AÇIKLAMA

Adaylığının Parti Meclisinde onay almasının ardından yaptığı açıklamada Ahmet Akın, şunları söyledi: 

"Kıymetli hemşehrilerim, benim güzel ailem Balıkesir’im,

Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel öncülüğündeki parti meclisimizin takdiriyle Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adayım.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Kuva-yi Milliye'nin başşehri Balıkesir’imin hak ettiği hizmetleri gerçekleştirmek için göreve hazırım. Yolumuz açık olsun, Allah utandırmasın."


4 İL DAHA BELİRLENDİ
Bu arada, CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara adayı Mansur Yavaş, Bursa adayı Mustafa Bozbey ve Bolu Adayı Tanju Özcan oldu.

AHMET-AKIN-ADAY-CHP

Ahmet Akın Kepsut'ta! Ayrısı, gayrısı, bahanesi yok Ahmet Akın Kepsut'ta! Ayrısı, gayrısı, bahanesi yok

AHMET AKIN KİMDİR?

13 Ağustos 1973 tarihinde Erdal ve Nejla çiftinin çocuğu olarak Balıkesir'in Gönen ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gönen'de tamamlamasının ardından İzmir Atatürk Lisesi'ni bitirdi. İngiltere'de Cambridge şehrinde Eurocenter kursunda Dil ve Ekonomi eğitimleri alan Akın, Bahçeşehir Üniversitesi'nde siyaset eğitimini tamamladı. “Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Üretimi” üzerine İspanya’da farklı tarihlerde birçok eğitim ve seminerlere katıldı. Enerji alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında Genel Müdür, uluslararası alanda faaliyet gösteren holdinglerde ise CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca dillerini konuşabilen Akın, evli ve iki çocuk babasıdır.

AHMET AKIN'IN SİYASİ KARİYERİ

Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir milletvekili olarak meclise giren Akın, Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar CHP Balıkesir milletvekili olarak seçildi ve 26. dönemde TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu'nda üye olarak yer aldı. 2016 yılında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı oldu.

2018 Türkiye genel seçimleri öncesinde 14 CHP'li milletvekili ile birlikte mecliste grup kurabilmesi için İYİ Parti'ye geçti. 10 Mayıs 2018 tarihinde 15 milletvekilinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne geri döndüğü duyuruldu. 2018 genel seçimlerinde Balıkesir 1. sıradan aday gösterildi ve tekrar milletvekili seçildi.

2019 yerel seçimleri öncesinde CHP Parti Meclisi tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday gösterildi.

CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak kararı sonrasında, İYİ Parti adayı İsmail Ok lehine adaylıktan çekildi. 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda parti meclisi üyesi seçildi, kurultay sonrası CHP MYK'sında enerji ve altyapı projelerinden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görevlendirildi.

2023 Genel Seçimlerine Cumhurbaşkanı adayı olarak katılan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "bakan yapacağım" diyerek aday gösterilmeyen Akın,  CHP kurultayında Özgür Özel'in kazanmasıya Genel Başkan Yardımcılığı görevi de sonlanmıştı. 

Ahmet Akın, 14 Aralık 2023'de CHP Parti Meclisi tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterildi. 

yucel-yilmaz-ahmet-akin-turhan

Editör: Macit ERMİŞ