Balıkesir'de yaz sezonunda nüfusu 5'e katlanan Edremit körfezindeki altyapı yetersizliği bu yıl kendini iyice hissettirdi. Körfezdeki çevreciler ile yazlıkçıların Güre Meydanındaki eylemi CHP'den TİP'e, İYİ Parti'den HDP'ye kadar bir çok partiyi bir araya getirdi. Eleştirilerin odağındaki Edremit'in CHP'li Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan topu Büyükşehir Belediyesi'ne attı.

Körfez Siteler Derneği'nin organize ettiği Güre Cumhuriyet Meydanı'ndaki eylemde deniz ve çevre kirliliğine dikkat çekildi.

Körfezdeki çevreci derneklerin yanı sıra, HDP, CHP,  EMEP, Sol Parti, TİP il ve ilçe yöneticileri, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, İYİ Partili Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney de katılarak eylemcilere destek verdi. 

Körfez Siteler Derneği Başkanı İsmail Çınar, "Körfez hızla kirleniyor, denize girenler hastalanıyor, hastaneler deniz kirliliğinden kaynaklı hastalarla doluyor" dedi.

Özellikle yaz aylarında Körfez nüfusunun 4-5 kat arttığını hatırlatan Çınar, mevcut arıtmaların yetersiz kaldığını ve atıkların arıtılmadan denize salındığını ileri sürerek, "Yaşanan olumsuzlukların asıl ve tek sorumlusu plansız kentleşmeyi hayata geçirenlerdir" ifadesini kullandı.

Edremit'in CHP'li Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan da konuşmasında topu Büyükşehir Belediyesi'ne atarak eleştirilerden kurtulmaya çalıştı.

Editör: Macit ERMİŞ