Yeni ekonomik tedbirler çerçevesinde artırılan vergiler fiyatlara yansımaya başladı.

Yüzde 8 olan KDV yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV de yüzde 20’ye çıktı. KDV’li ürün fiyatları da buna bağlı olarak aynı oranda arttı.

ÖTV artışı akaryakıt fiyatlarına da yansıdı.

Benzin ve motorinde 5 TL, otogazda 4 TL yükselmiş oldu. Balıkesir'de benzinin litre fiyatı  34.74 liraya, mazotun ise  33 lira 16 kuruşa yükseldi. 

Bu tablo Cumhur İttifakı ortağı Büyük Birlik Partisi’nde (BBP) rahatsızlığa yol açtı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, sosyal medyadan yaptığı paylaşım ile akaryakıta yapılan ÖTV zamımnı eleştirdi.

“Akaryakıtta ÖTV'nin %200 üzeri yükseltilmesi kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır.” diyen Destici, “ÖTV dolaylı bir vergi düzenlemesidir. Yani yoksulla zenginin, geliri düşük olanla yüksek olanın aynı oranda ödediği vergidir. Kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır”  ifadelerini kullandı.

Destici, twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

"Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nin  %200 üzeri yükseltilmesi kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır. 

ÖTV dolaylı bir vergi düzenlemesidir. Yani yoksulla zenginin, geliri düşük olanla yüksek olanın aynı oranda ödediği vergidir. Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine mesela, doğalgazda geliri yüksek olanlara uygulanan sübvanse (yüz milyarca TL) ile siyasi partilere verilen milyarlarca TL hazine yardımı kaldırılabilirdi.

Ekonominin şöför mahallinde oturanlar kolaycılığa kaçarak, çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça değildir. Ayrıca bugüne dek yapılan tüm iyileştirmeleri de değersiz kılmaktadır.

Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek, bütçe açıklarını kapatmak sıradan ekonomi yöneticilerinin de yapabileceği şeylerdir. (Nitekim 70’li ve 90’lı yıllarda Türkiye’de sıkça uygulanmıştır)

Dünya ekonomi çevrelerinin itibar ettiği ya da ağırlıkları olduğu söylenen isimler iş başında ise o vakit daha konforlu ve can yakmayacak çözümler beklemek vatandaşımızın en tabii hakkıdır."

Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV güncellemesine toplumun bir çok kesiminden farklı eleştiriler geldi.

benzin-zam

Editör: Macit ERMİŞ