EDREMİT Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ana faydalanıcısı olduğu, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme - II: Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı Teklif Çağrısı kapsamında sunduğu “İklim Çağında Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği: Uyum Stratejileri ile Mücadele” projesi ile hibe almaya hak kazandı. 

Yok böyle oyun! 13 yaşındaki çocuk ablasını öldürdü Yok böyle oyun! 13 yaşındaki çocuk ablasını öldürdü

İspanya ve Yunanistan ortaklığındaki projenin Hise Sözleşmesi T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi ve İhale Biriminde imzalandı. Edrelit Belediyesi yürütücüsü olduğu projenin ana faaliyetlerine startı verdi.  12 ay süreli projenin konsorsiyumunda İspanya’nın Selva Belediyesi, İspanya Mallorca’nın UNESCO merkezi, Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Yunanistan’ın Peloponnesus Üniversitesi, Avrupa Konseyi tescilli Zeytin Ağacı Kültür Rotası proje ortakları ile birlikte bölgemizin en önemli ekonomik sektörü olan zeytin ve zeytinciliğin devamlılığının sağlanarak yöresel zeytin türlerimizi iklim değişikliğinden kaynaklanan tehditlerden korumayı amaçlanıyor.

Proje ekibinde yer alan Balıkesir Üniversitesi Edremit Zeytincilik Enstitüsü Müdürü ve Edremit Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Dr.Öğr.Üy.Tuba Öncül Abacıgil, Edremlit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Tamer Acar, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü Dış İlişkiler Birim Sorumlusu Elisa Falcini, Tarımsal Hizmetler Müdürü Taner Akıncı, Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonun Şefi Hüseyin Acar, Edremitli Zeytin ve zeytinyağı Üreticisi Lütfü Muammer Alemioğlu ile birlikte Belediye Başkanı Mehmet Ertaş başkanlığında toplandı.

Toplantı esnasında proje faaliyetleri incelenip 27-30 Mayıs tarihleri arasında Edremit’i ziyarete gelecek İspanyol heyet için program konusunda istişare yapıldı.

Başkan Ertaş, "Edremit’imizi ziyaret edecek olan heyette İspanya’nın Palma de Mallorca Selva Belediye Başkanı ve temsilcileri ile birlikte Avrupa Konseyi tescilli Zeytin Kültür Rotasından bir temsilcisi de yer alacak. Ziyaret esnasında misafirlerimize bölgemizin zeytin çeşidi ve zeytinyağımızın özelliklerini göstererek ortak iklim sorunları ve çözümlerini birlikte değerlendireceğiz." açıklamasını yaptı. 

Editör: Macit ERMİŞ