Gastronomi Şehri Balıkesir’in ekmek varlığını kayıt altına alan “Ekmek Şehri Balıkesir“ kitabı 2023 Gourmand World Cookbook Awards’da Dünya birincisi oldu!

EKMEK ŞEHRİ BALIKESİR KİTABI
KATEGORİSİNDE DÜNYANIN EN İYİSİ SEÇİLDİ! 

Gourmand World Cookbook Award 2019’da dünyanın en iyi peynir kitabı seçilen “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının ardından Balıkesir’in ekmek varlığının kayıt altına alındığı gastronomi kültür serisinin devamı “Ekmek Şehri Balıkesir” kitabı 2023 Gourmand Awards’da kateforisinin en iyi kitabı ödülünü kazandı. 

Müjdeli haberi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz duyurdu. Sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada Yücel Yılmaz,  "Ekmek Şehri Balıkesir Kitabı kategorisinde dünyanın en iyi kitabı seçildi" bilgisini verdi. 

Yılmaz, "Balıkesir’imizin ekmek varlığını kayıt altına aldığımız gastronomi kültür serisinin devamı “Ekmek Şehri Balıkesir“ kitabı 2023 Gourmand World Cookbook Awards’da Kategorisinde Dünya birincisi oldu!

Kıymetli yazarlarımız Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur'a emekleri için teşekkür ediyoruz." dedi. 

Yarışmanın ödül töreni Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilecek, Balıkesir'e layık görülen ödülü, Riyad'da bulunan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan Akça ile kitabın yazarları Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur alacak. 

EKMEK ŞEHRİ  BALIKESİR

zeytin_ve_ekmek_kitaplari_4 Buğdayın anavatanı kimliği ile üzerinde yaşayan halkların  bilgelikle ekmeğin sırlarına hakim olduğu, binbir çeşit lezzetin yuvası olmuş, geçmişten bugüne gıdanın geleceğine de yön veren Anadolu ekmeklerinin Balıkesir şehri üzerinden anlatıldığı kitap , 2020-2022 yıllarını kapsayan saha çalışması ile tamamlandı. Ekmeğin bölgedeki mevcut durumuna bakarak, Balıkesir için değerini, potansiyelini, kültürel birikimini kayıt altına alma amacıyla hazırlanan kitap 2023 yılında basıldı. Ekmekle ilgili yapılmış bilimsel çalışmalardan, birbirinden kıymetli kitaplardan edinilen bilgiler,  uzman ve saha görüşmeleriyle birleştirilerek,  geçmiş, bugün ve geleceği yansıtacak bir içerikte hazırlandı. Balıkesirli aileler ve yerel fırınlar aracılığıyla 20 ilçesinde yaşayan farklı halkların sürdürdükleri  geleneksel  ekmek reçetelerine yer verilen kitapta ,  62 ekmek  toplam 172 reçete kayıt altına alındı. Hayatta kalmanın sırrını saklayan ekşi mayaları, değirmenleri, atalık tohumlarıyla, toprağın insanoğlu ile ilişkisinin en önemli anlatıcısı ekmek Balıkesir’in özgün reçetelerinde kitabın sayfalarında ihtişamını korumaya devam edecek.

YAZARLAR HAKKINDA

Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber  peynir ile ilgili yolculuklarına 2000 yılında  İstanbul’da açtıkları Antre Gourmet ile başladılar. Yazarlar ilk olarak 2015 yılında yayınlanan “Peynir Aşkına” kitapları ile Gourmand Cookbook Award Best in the World’ de yarışmaya hak kazanarak Türkiye temsil ettiler. Ardından “50 Peynirli Şehir Balıkesir” ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, bir şehrin peynir çeşitliliğini kayıt altına alınmasına ve peynir envanterinin çıkarılmasına imkân sağladılar. 50 Peynirli Şehir Balıkesir Kitabı 2019 yılında Gourmand Awards’da Dünya birincisi seçildi. Yazarların hazırladıkları Zeytin Ülkesi Balıkesir-Balıkesir ve Ekmek Şehri Balıkesir kitapları 2023 yılında yayınlanmıştır.

Ahmet Akın, Nazım Hikmet’i “Davet” şiiriyle andı Ahmet Akın, Nazım Hikmet’i “Davet” şiiriyle andı

Editör: Macit ERMİŞ