ÜRÜN etiketlerinin hemen her gün değiştiği zincir marketlere yönelik denetimler vatandaşlara dolaylı olarak atılan ilginç "kazık"ları da belgeliyor.

KEPSUT'ta bugün belediye Zabıta ekipleri marketlerde etiket ve gramaj denetimi gerçekleştirdi.

DENETİM sırasında rafta 89.5 lira etiketli bir ürünün kasa satış fiyatının 99.5 lira olduğu belgelendi. Markete  Kepsut Belediye Zabıtası ekiplerince tutanak düzenlenerek cezai işlem uygulandi.

KEPSUT-MARKET-DENETIM

ZABITANIN market denetimlerinden fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, "Hemşehrilerimizin güvenli ve sağlıklı ürünlere ulaşabilmeleri adına yaptığımız denetimlerimizi düzenli olarak sürdürmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

NE YAPILMALI?

“Bir alışveriş merkezinde, satın almak istediğiniz ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması halinde ne yapılmalı?” sorusunun cevabı merak ediliyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında  ne yapılması gerektiğini Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman Bakal, "Kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır" hatırlatmasında bulundu. 

Yasa metnindeki “Tüketici lehine olan fiyat uygulanır” ibaresi gereğince, raf (etiket) fiyatı ile kasa fiyatının farklı olması halinde, hangi fiyat düşükse, tüketiciye düşük olan fiyat uygulanacaktır. Örneğin, etiket fiyatı 90.- TL, kasa fiyatı 115.-TL olan bir üründe, tüketiciden 90.-TL tahsil edilecektir.  İşletmeci bunu uygulamadığı takdirde cezai yaptırımla karşı karşıya kalıyor.


Haber: Macit ERMİŞ

Editör: Macit ERMİŞ