Balıkesir’in gururu ve Türkiye’nin satranç yıldızlarından olan Elifnaz Akat bir başarıya daha imza attı. Elifnaz Akat Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası’nda yarım puan farkla Türkiye ikincisi oldu.

20 – 27 Ocak 2024 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen “2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası” sona erdi. Şampiyonada, Türkiye’nin 81 ilinden ve KKTC’den 2 bin 500 sporcu şampiyonluk için hamle yaptı. Bir hafta devam eden şampiyonada Balıkesir’den de 50 civarında sporcu yarıştı. Elifnaz Akat şampiyonaya katılan Balıkesirli sporcular asında kürsüye çıkan tek sporcu oldu.

DÜNYA ŞAMPİYONASINA GİTMEYE HAK KAZANDI

Yarım puan farkıyla Türkiye ikinciliğiyle yetinen Elifnaz, bu başarıyla Türkiye’yi ve Balıkesir’i Dünya ve Avrupa Satranç Şampiyonalarında temsil etme hakkı kazandı.

Elifnaz-satranc3

Ayvalıkgücü ikinci ligin kapısından döndü Ayvalıkgücü ikinci ligin kapısından döndü

Elifnaz Akat bu başarısının ardından, kendisini Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ağırlayan, şampiyona öncesi motive olmasını sağlayan ve şampiyonaya katılması için her zaman olduğu gibi yine verdiği desteklerden dolayı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür etti. Elifnaz Akat, böylesi organizasyonlarda kendisine yardımcı olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Yahya Akduman’a da teşekkürlerini iletti.

Satranca 5 yaşında abisinin yanında başlayıp, 7 yaşından itibaren de birçok yerel ve Ulusal turnuvalara katılarak birçok başarılara imza atan Elifnaz Akat, bir yandan da Balıkesir Pusula Kolejinde tam burslu olarak eğitimini sürdürüyor.

Haber: Hidayet HAYAT

Editör: Macit ERMİŞ