ÇALIŞMAYAN EMEKLİYE 5 BİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrasında emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeneceğini, çalışmaya devam eden emeklilerin ise bundan yararlanamayacağını açıkladı.

emekli-5000-bin

15 BİN LİRA ÖNERİSİNE RED

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün görüşülen "torba kanun" teklifine sadece çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesini düzenleyen madde eklendi, düzenleme oyçokluğuyla kabul edildi. CHP’nin “tüm emeklilere 15 bin lira verilmesi" yönündeki önergesi reddedildi.

15 MİLYON EMEKLİ VAR

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 2023 yılı temmuz ayı verilerine göre; 3 milyon 972 dul-yetim olmak üzere toplamda 15 milyon 497 bin emekli bulunuyor. SGK verilerinde yer alan 3 milyon 972 kişiden, hak sahipliği oranına göre emeklinin dul eşine 3 bin 750 lira, emeklinin yetim aylığı alan çocuğa da 1250 lira verilecek.

150 BİN KİŞİYE ŞOK ETKİSİ

emekli-maas

İkramiye düzenlemesinden sadece çalışan emeklilerin değil, 17 özel banka bünyesindeki sandıklar üzerinden emekli olan yaklaşık 150 bin kişinin de yararlanamayacağı öğrenildi. Yapı Kredi Bankası Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Derneği'nden Ali Alphan, özel banka sandıklarından emekli olanların da söz konusu ikramiyelerden yararlanabilmesi için kanun çıkartılması gerektiğini söyledi. Ali Alphan, “Devlet, bize de özel emekli sandığından emekli olduğumuz için bir ayrımcılık yapıyor. Adaletli bir sistemle karşı karşıya değiliz. 65 yaş üstü insanları devlet de işveren de yük olarak görüyor" dedi.

BAKANDAN AÇIKLAMA

VEDAT-ISIKHAN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yılbaşında emekli maaşlarında yapılacak iyileştirmelere dair gereken adımları atacaklarını belirterek şöyle konuştu: 

YILBAŞINDA İYİLEŞTİRME VAR

"Hafta başında Sayın Cumhurbaşkanımızın da duyurduğu üzere 12,2 milyon emeklimizi kapsayan 5 bin liralık ödememizin kararını açıkladık. İnşallah yılbaşı itibarıyla da maaşlarda yapılacak iyileştirmelere dair yeniden bir durum değerlendirmesi yaparak gereken adımları atacağız. Ben buradan bir kez daha hayırlı olsun diyorum.” 


 

Editör: Macit ERMİŞ