Emekli milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. 12,2 milyon çalışmayan SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklisine 5000 TL ikramiyeleri gün gün hesaplara yatıyor. Tahsis numarasına göre 11-12 ve 13 Kasım'da SSK'ların Cumhuriyet ikramiyeleri hesaplara yattı. Emeklilere maaşlarını o bankadan almaları karşılığında ödenen promosyon tutarları 12.500 TL'ye kadar yükseldi. Bankalar bir bir güncellemeye gidiyor. Yeni dönemde daha önce üç ayrı rakam olarak belirlenen promosyonda da değişiklik bekleniyor. İşte emekli promosyonuyla ilgili tüm detaylar...

OCAK AYINDA ZAM VAR

Ocak ayında emekliye zam düzenlemesi geliyor. En düşük emekli maaşı artacak. Kök maaşlara zam yapılacak. Kapsamlı emekli zammı öncesi özel bankalar emekli promosyon tutarlarını güncelliyor. Banka promosyonu tutarları 12.500 TL'ye kadar yükseldi. En yüksek emekli promosyonu veren bankalar hangileri oldu. İşte detaylar...

5000 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ GÜN GÜN HESAPLARA YATIYOR

Sabah'ın haberine göre; 12,2 milyon çalışmayan SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklisine 5000 TL ikramiyeleri gün gün hesaplara yatıyor. Tahsis numarasına göre 11-12 ve 13 Kasım'da SSK'ların Cumhuriyet ikramiyeleri hesaplara yattı.

EMEKLİ PROMOSYON TUTARLARI YÜKSELİYOR

Emeklilere maaşlarını o bankadan almaları karşılığında ödenen promosyon tutarları 12.500 TL'ye kadar yükseldi. Bankalar bir bir güncellemeye gidiyor.

Bayram öncesi esnafa ve Balıkesirli'ye iki güzel haber Bayram öncesi esnafa ve Balıkesirli'ye iki güzel haber

Yeni dönemde daha önce üç ayrı rakam olarak belirlenen promosyonda da değişiklik bekleniyor. Promosyon sınırları maaşlara göre şöyle belirlenmişti:

Emekli maaşı 3.500 liraya kadar olanlara 3.000 TL

3.500-7.500 lira (7.500 lira hariç) arası olanlara 3.500 TL

7.500-10.000 lira (10.000 lira hariç) arası olanlara 4.500 TL

10.000 lira ve daha fazla olanlara 5.000 TL

PROMOSYONDA SINIR DA ARTACAK

7500 TL olarak belirlenen en düşük emekli maaşı Ocak ayında yeniden artacak. Dolayısıyla emekli promsoyon sınırları da bu rakamın çok altında kalacak.

Bu nedenle yeni dönemde emekli promosyon sınırlarının yükseltilmesi bekleniyor.

ÖZEL BANKALAR EMEKLİ PROMOSYONLARINI GÜNCELLİYOR

Emekli promosyon sınırları ne olursa olsun bankalar bu rakamların üzerinde kendi kampanyalarını düzenleyerek rakamı yukarı çekebiliyor.

Hem en düşük emekli maaşı hem de Ocak zammı öncesi bankalar kesenin ağzını açtı. Banka promosyonları 12.500 TL'yi gördü.

Diğer özel bankalar da adım adım kampanyalarda güncellemeye gitmeye başladı.

Hangi emekliler promosyon alıyor?

Emekli maaşı bağlanan herkes bir banka seçerek promosyon almaya hak kazanıyor. Eski-yeni tüm emeklilerin hakkı var.

Parayı almanın bir şartı var mı?

Emeklinin seçtiği bankaya '3 yıl maaşımı sizden alacağım' taahhüdünü vermesi yeterli. Fatura, kredili hesap gibi şartlar yok. Ancak bankalar bu tür ürünler karşılığında yüksek promosyon teklif edebiliyor.

İsteyen süre dolmadan bankasını değiştirebilir

3 yılı dolan emekliler artık yeni promosyon alma hakkına kavuşuyorlar. Bu noktada mevcut bankanız ile görüşüp yeni rakam üzerinden promosyonunuzu alabilirsiniz

Ancak isteyen bankasını da değiştirebilir. Burada kalan dönemin ödemesi iade yapılarak promosyon anlaşması iptal edilip daha yüksek para veren banka tercih edilebilir.

Süresi sona eren emekliler istedikleri bankayı seçip ikinci promosyonlarını oradan alabilirler. Ancak süre dolmadan da banka değiştiriliyor.

Eğer kredi kullanmamışsanız kalan sürenin promosyonunu iade edip ayrılabilirsiniz. Burada cayma hakkınızı kullanıyorsunuz. Ve bu hakkı istediğiniz sayıda kullanabilirsiniz.

Banka değiştirmek istedim ama kabul edilmedi. Neden olabilir?

3 yıllık süreniz dolmasına rağmen eğer banka değiştiremiyorsanız bir önceki bankadan kredi kullanmışsınız demektir

Bu kredi bitene kadar banka değiştiremiyorsunuz. Ancak yeniden promosyon alabilirsiniz.

Bankam promosyon miktarını artırdı, ancak henüz üç yılım dolmadı ne yapabilirim?

Burada tüketicinin cayma hakkını kullanarak ilk aldığınız promosyonu iptal ettirebilirsiniz. Kalan sürenin parasını iade ederek yeni promosyondan üç yıllık süreyi tekrar başlatabilirsiniz.

Maaş alınan banka nasıl değiştirilir?

Maaşın yatırılması istenen bankanın herhangi bir şubesine başvurmak yetiyor. Bunun dışında e-Devlet'ten de banka ve şubesi kolayca seçilebiliyor. Herhangi bir ekstra işlem yapmaya gerek kalmıyor.

Yeni emekli olan birisi ne yapacak?

Yeni emekli olan birisi ilk maaşını aldığı banka ile ya da bir başka banka ile sözleşme yaparak promosyonunu alacak. Ondan sonra da 3 yıllık süresi başlamış olacak.

Banka seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Banka seçerken sizin uygulamalarını bildiğiniz şubesine kolayca ulaşabildiğiniz ve ATM imkanları bol olan bankalar önceliğiniz olsun.

Bunun dışında bankaların promosyon ile ilgili kampanyalarından size en uygun olana da bakabilirsiniz. Ancak seçim yaparken size sunulan teklifleri mutlaka iyi incelemeniz gerekir.

Emeklilerin kampanyaların şartlarını detaylıca okuyarak kararını vermesi önem taşıyor. Kelime oyunlarıyla bazı yüksek rakamlar söylense de bunu almak için çok sayıda şart koşuluyor.

Editör: Macit ERMİŞ