Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ni ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Hakkâri'nin Çukurca İlçesine bağlı Uzundere Köyü Harkabirim Tepe Üs Bölgesinden inen askeri araçlara yönelik olarak Dolabaren Tepe mevkiinde bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca yapılan roketli saldırı sonucu şehit olan Piyade Er Orhan Faruk Baytekin'e Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve Aziz Milletimize başsağlığı diledi. 

ERDEM: “SORUNLARIMIZI 
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ İLE İLETTİK”
Balıkesir’de 85 Esnaf Odası ve 43 bin esnafın temsilcisi olduklarını ifade eden Başkan Fehmi Erdem teşkilat olarak her partiye eşit mesafede olduklarını ifade ederek şunları söyledi:
“Balıkesir’imiz çok geniş bir coğrafyaya sahip. Yüce yaradan Balıkesir’imize deyim yerindeyse her şeyi vermiş. Jeotermalinden, zeytinine, yağına, turizmine kadar büyün doğa güzellikler şehrimizde mevcut. Anlatmış olduğunuz projelerin tamamının esnaf yararına olduğunu görüyoruz. Biz de Genel Başkanınız Kemal Kılıçdaroğlu Balıkesir ziyaretinde 68 sayfalık sorunlarımızı çözüm önerileri ile birlikte hem genel başkana hem milletvekili arkadaşlarımıza ilettik. 
Tabi Esnaf Bakanlığı projeniz bizim derdimize merhem olacak, direk muhatap bulacağımız bir uygulama olarak görüyoruz. Biz Balıkesir’de 85 oda ve 43 bin esnaf teşkilatı olarak yerel yönetimlerde de söz sahibi olmak istiyoruz. 

2014 yılında Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu bir karar var. Esnaf teşkilatının hiçbir siyasi partinin desteğine gerek duymadan, aksine siyasilerin katılımcı bir çoğunlukla esnaf teşkilatının desteğine ihtiyacı olduğu inancını taşıyoruz. 
Bizler görevlerimizden istifa etmeden yerel yönetimlerde, belediye meclislerine tekrar katılabilme yolunun açılmasını ve söz sahibi olmak istiyoruz. 
Ayrıca sağlıkta da bazı sıkıntılarımız var. Yanımızda çalışan arkadaşlarımızı sigortalı olarak gösteriyoruz. Sigorta borcumuz olsa da onlar sağlık hizmetinden yararlanabiliyorlar. Ama esnafın Bağ-Kur primini bir ay yatırmadıysa sağlıktan yararlanamıyor. Şimdi bu süreyi önce üç aya sonra altı aya çıkardılar. Bizim borcumuz olsa da sağlık hizmetinden yararlanmamızın önü açılmalı. Çünkü biz borcumuzu zaten zaman içinde kapatabiliyoruz.”

“ESNAFLIĞI YOK ETTİRMEYECEĞİZ”
Esnaflıkta geleneğin, kültürün çok önemi var olduğunu, Onun ötesinde bizi biz yapan değerlerin içerisinde aile ekonomisi olduğunu ifa eden Bülen Tezcan “Esnaf deyince ilk akla gelecek olan aile ekonomisidir. Bizim toplumun sigortasıdır. Sadece ekonomik anlamda da değil sosyal manada da sigortamızdır. Hem zaman ve süreç esnaf aleyhine işliyor hem de iktidar uygulamaları esnaf aleyhine işliyor.  Hayatın doğal akışında hem teknoloji değişiyor, yeni üretim teknikleri ortaya çıkıyor, büyük çaplı üretim modelleri uygulanmaya başlıyor. Bunlar doğal olarak esnaflığı yok eden bir süreç. İktidarın ve siyasilerin görevi esnaflığı rekabet düzeni sağlayarak bu kurumları korumaya almaktır. Yoksa gelişmeye karşı olmak için değil, bizim sosyal yapımızı, dayanışmamızı koruyabilmemiz için esnafımızı koruma altına almalıyız” diye konuştu.
“HALK BANKASI TEKRAR ESNAF İÇİN ÇALIŞACAK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan BESOB ziyaretinde şunları söyledi:
“Bunca zaman göz ardı edildi esnafımız. Biz önümüzdeki dönem iktidara geldiğimizde 3 tane yeni bakanlık kuracağız. Bunlardan bir tanesi de Esnaf Bakanlığı. Ayrıca iki devlet bankasını da yeniden düzenleyeceğiz. Halk Bankası kuruluş amacı da olan esnafımıza destek için yeniden düzenleyeceğiz. Ziraat Bankasını da çiftçi bankası olarak aslına uygun şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Bu iki bankanın hem finans kaynaklarını hem finans tecrübelerini bu alanlara tahsis edeceğiz. İşsizliği, gelir adaletsizliği ortadan kaldırmak ve sosyal barışı sağlamak için esnafa özel kredi imkanları sunacağız. Yine esnafımızı stopaj derdinden kurtaracağız. Mal sahibini ödemesi gereken vergi stopajını esnaf ödemeyecek. Cesaretle söylüyoruz stopajı sıfırlayacağız. Ayrıca esnafımız bizim iktidarımızda her sene ödediği vergi kadar sıfır faizli kredi kullanabilecek. İntibak Yasasını biz söyledik, bu iktidar yapmak zorunda kaldı. Onu da seçim yatırımı olarak kullandılar ve yarım yamalak bir iş ortaya çıktı. SGK prim kesintisi kalkacak diye diye, söyleye söyleye onu da kaldırttırdık. Bu projelerimizi esnaflarımız sahada anlatıyoruz ve çok güzel tepkiler alıyoruz, desteklerini görüyoruz.”
ESNAF BAŞKANLARININ ADAYLIK KRİZİNE ÇÖZÜM
Bülent Tezcan esnafımızın sorunlarına çare olmak için iktidar olmak istediklerini ifade ederek; “Projelerimizi de o yönde hazırlıyoruz. Bizlerinde içinde esnaf arkadaşlarımız var. Sorunları, dertleri ve çözümleri en iyi biliyoruz. Zaten sağlıktaki bu sorun ile ilgili kanun teklifi hazırlayıp verdik. Yanlış bir uygulama olduğunu biliyoruz ve Meclis’te bunun için çalışıyoruz. Diğer bir konu olan Belediye Meclisi adaylığı için esnaf başkanlarımızın tekrar aday olup meclis üyesi olabilmeleri en demokratik hakları. Yerelin sorunlarını, çözüm noktalarını en iyi siz bilirsiniz. Bunun da tekrar düzelmesi için çalışma yapacağız” diye konuştu.
Ziyarette CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Milletvekili Ahmet Akın, Milletvekili Adayları Fikret Şahin, İrfan Barış, Berrin Gençoğlu, CHP Altıeylül İlçe Başkanı Haydar Çuhadar, CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve partililer ile BESOB Başkan Vekili Necdet Erkan, BESOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Lokantacılar Esnaf Odası Hasan Yıldız, BESOB Genel Sekreteri Hüseyin Saran katıldı.

Editör: Haber Merkezi