BALIKESİR'de 2022'de ekmeğin fiyatına 4 kez zam yapan fırıncılar, 2023'ün ilk zam kararını aldı. Bugüne değin gerçekleşen en yüksek fiyat artışının yapıldığı ekmek 5 liradan 7.5 liraya çıktı. İl merkezinde Ağustos ayı başı itibariyle yürürlüğe konulması planlanan zam, turizm bölgeleri olan Edremit, Burhaniye ve Ayvalık'ta bu sabah itibariyle uygulanmaya başlandı. 

ASGARİ Ücret, memur ve emekli maaşlarıyla akaryakıt ürünlerinde yaşanan artışa paralel olarak bir çok üründe  yeniden fiyat ayarlamasına gidilirken halkın bir numaralı demek gıda maddesi olan ekmeğe de zam yapıldı.

Balıkesir Fırıncılar ve unlu Mamuller Odası, 5 TL olan 210 gram ekmek fiyatının 1 Ağustos’tan itibaren 7.50 TL olacağını duyurdu.

ODA BAŞKANI:
ZAM KAÇINILMAZI

Balıkesir Fırıncılar ve Unlu Mamuller İmalatçıları Odası Başkanı Niyazi Tunç, balikesirim.net muhabirine yaptığı açıklamada, girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek" Yaklaşık 8 aydır fiyat artışı olmadı. Geçen süreçte maliyetlerimizde çok önemli artışlar yaşandı. Fiyat güncellemesi kaçınılmaz hale gelmişti" dedi.

KÖRFEZ 7.5 LİRADAN SATIŞA  BAŞLADİ

Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit ve Havran’da bugünden itibaren 210 gram somon ekmek 7.50 TL’den satılmaya başlandı.

FIRINTAŞ'TA GRAM FAZLA

Büyükşehir Belediyesi'nin sahibi olduğu Fırıntaş da somon ekmekte gramajı 300 olarak sabit tutarken fiyatı 7,5 liraya çıkardı. Onay için Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın Japonya'dan dönmesi bekleniyor.

SİMİT 10 LİRA OLABİLİR

Ekmek zammı vatandaşların tepkisini getirirken bir süre önce 6 liradan 7.5 liraya yükseltilen simide yeni bir zam da konuşulmaya başlandı.

FIRINCILAR FEDERASYONUNDAN AÇIKLAMA

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına ilişkin konuştu. Başkan Balcı, ekmeğin kilogram fiyatının azami 35,5 lirayı geçemeyeceğini söyledi. Balcı, “'Ekmek fiyatları 10 lira, 12 lira olacak' haberleri gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.
Balcı, "Hatırlayacak olursanız, 2022'nin mart ayında aynı kişiler ekmeğin 7,5 lira olacağını, 2022'nin aralık ayında da 10 lira olacağını ifade ettiler. O zaman da söylemiştik. Bugün 2023 yılının temmuz ayındayız; ekmeğin 210 gramı 7,5 lira, 200 gramı 7 lira. Dolayısıyla 10 lira şu anda söz konusu değildir. Bizim gündemimizde böyle bir fiyat bugün itibarıyla yoktur." ifadesini kullandı.

Editör: Macit ERMİŞ