Balıkesir Fırıncılar ve Unlu Mamüller Esnaf Odası girdi maliyetlerini öne sürerek 200 gram ekmeğin 10 TL’den satılmasına karar vermişti. Fırıncıların yaptığı fiyat artışının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Fırıntaş de artan girdi maliyetlerini öne sürerek ekmek fiyatını arttırdı. Fırıntaş’ın ürettiği 300 gram somun ekmek bugünden itibaren 10 TL’den satılmaya başlandı. 

Ekmek Firintas

Balıkesirli gençler bu habere çok üzülecek! Balıkesirli gençler bu habere çok üzülecek!

FİYAT GÜNCELLEMESİ...

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, ‘fiyat güncellemesi’ ifadesi kullanıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ekmek zammıyla ilgili yayın kuruluşlarına gönderdiği açıklama şöyle:

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki Fırıntaş, 44 yıldır “Mayasında Sağlık Var” sloganıyla Balıkesirlileri sağlıklı ve kaliteli ekmekle buluşturmaya devam ediyor. Sosyal belediyecilik uygulamaları kapsamında kaliteyi vatandaşlara her zaman en uygun fiyatla buluşturan Fırıntaş; 8 TL olarak satışta olan 300 gram somun ekmeğin fiyatını, 6 Haziran Perşembe gününden itibaren 10 TL olarak güncelleyecek. Girdi maliyetlerinin artması sonucunda Balıkesir’deki fırıncıların 200 gram ekmeği 10 TL yapması dolayısıyla Fırıntaş’ta 300 gram somun ekmeğin fiyatını 10 TL olarak güncelledi.”

BİR AY ÖNCE ZAM YAPILMIŞTI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Fırıntaş’ta 1 Mayıs 2024 tarihi itibariyle ekmek zammı yapılmıştı. Yine ‘güncelleme’ olarak duyurulan fiyat artışıyla somun ekmeğinde fiyat 8 lira olarak sabit tutulurken, çavdar, buğday, gluteinli gibi diğer ekmek çeşitlerine yüzde 50'ye varan oranlarda zam yapılmıştı. Halka ucuz ve kaliteli ekmek sunabilme hedefiyle kurulup üretim yapan Fırıntaş’ın somun ekmeğinde fiyatı diğer fırınlarla aynı seviyeye çekmesi farklı yorumları beraberinde getirdi. 

Akin Ekmek

Editör: Macit ERMİŞ