Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ardından Balıkesir ile ilgili yerel istatistikler de ortaya çıktı. Balıkesir'deki yarışı Erdoğan 11, Kılıçdaroğlu 9 ilçede önde bitirdi.  Cumhur İttifakı bir önceki seçim sonuçlarına göre oylarını bir çok bölgede arttırdı. CHP ise Balya ve Gönen'de hayal kırıklığı yaşadı. CHP'li belediyelerin bulunduğu bu iki ilçede Erdoğan, rakibi Kılıçdaroğlu'nu geride bıraktı. 2 ilçenin yapısı seçim sonuçlarıyla incelendiginde, önümüzdeki yerel seçime CHP'nin eksiyle başladığını gösteriyor.

AHMET AKIN
KENDİ İLÇESİNDE KAYBETTİ

Balikesir seçmeninden CHP'ye en büyük darbe Gönen'de geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın'ın seçim bölgesi olan Gönen'de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oylarını arttırdı. 

2018 seçimlerinde %48.71 oy alan Erdoğan, 2023 seçimlerinin ilk turunda 48.83, ikinci turda ise oyunu %51.71'e yükseltti. Ahmet Akın'ın, CHP'nin kazanması durumunda bakan olarak gösterilmesi de memleketinde oy oranının artmasını sağlamadı. 

İKİNCİ KALE BALYA'DA YIKILDI

CHP'li Belediye Başkanı olan Balya'da AK Parti önemli bir atılım gerçekleştirdi. 2018'de oyların %49.63'ünü alan Erdoğan'ın oyu, seçimin ikinci turunda 52.19'a yükseldi. Önemli bir tarihi olan Balya'da CHP'nin kan kaybedişi yerleşik halkın hizmetlere bakışını gösteriyor.

YEREL SEÇİME DOĞRU

CHP'nin 2 önemli kaybı dikkatleri Ahmet Akın'a çevirdi. Kendi bölgesinde başarı gösteremeyen Akın'ın bu kaybını ise, genel seçimler baz alındığında sahil kesmi kapattı. Bandırma ve Edremit Körfez nüfusunun önemli bölümünü yazlıkçılar ve ikinci konut sahipleri oluşturuyor.

SAHİLLERDE İBRE TERSE DÖNÜYOR

Sahil kesminde sol oyların kuvvetli ve kemikleşmiş olması genel seçimleri etkiliyor. Yerel noktada Körfez bölgelerine önemli yatırımlar yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu açığı kapatmış durumda. Özellikle Edremit Körfezinden yerel seçimlerde Yücel Yılmaz'a rekor oy gelmesi kuvvetle muhtemel. 

BÜYÜKŞEHİR SEÇİMİ FİNAL OLUR

yucel-yilmaz-ahmet-akin-1s

CHP'nin bu iki kalesinin yıkılmış olması ise Ahmet Akın'ın beklenen ivmeyi yakalayamadığı ve rüzgarını koruyamadığını gözler önüne serdi. Kılıçdaroğlu'nun seçimi kaybetmesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hayalleri de biten Akın'ın  Balıkesir Büyükşehir belediye başkanlığına aday olacağı kulislerde konuşuluyor.

YILMAZ DA AKIN'I İSTİYOR

Önceki yerel seçimde Millet İttifakını geride bırakarak ipi göğüsleyen Büyükşehir Belediye Başkanı  Yücel Yılmaz'ın da "karşıma çıksın" dediği Akın'ın, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları sonrasındaki akıbeti merak konusu oldu.

secim-balikesir-cb-5

Editör: Macit ERMİŞ