MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız'dan infaz düzenlemesi ve pandemi nedeniyle açık ceza infaz kurumlarından izine ayrılan hükümlüleri ilgilendiren yeni bir açıklama geldi.

Feti Yıldız twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

feti-yildiz-mhp

5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a 7242 sayılı Kanun ile eklenen Geçici 9. Madde ile açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen yükümlüler, 14 Nisan 2020 tarihinde COVID-19 iznine gönderilmiş,çeşitli tarihlerde alınan kararlarla 31 Temmuz 2023'e kadar uzatılmıştı.

Temmuz ayı içindeyiz. Meclis tatile girmeden hakkaniyete uygun bir düzenleme getirmek görevimizdir.

Açık cezaevinde bulunanlar ve izinde olanlar kadar kapalı cezaevinde bulunanlara eşit ve adil muamele yapmak anayasa gereğidir.

Bina farkından dolayı farklı uygulamalar yapmak adalet duygusunu zedeler. Ceza Mahkemeleri tarafından verilen ceza ve güvenlik tedbirlerine ilişkin kesinleşmiş kararların yerine getirilmesi infaz hukukunun konusudur. Çeşitliliği ortadan kaldırmak için yeni bir infaz kanununa ihtiyaç olduğu açıktır. Önümüzdeki dönemde yeni bir İnfaz Kanunu yapmalıyız.

FETİ YILDIZ'DAN BİR TWEET DAHA

Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, ikinci bir paylaşımında ise; "Halen kapalı ceza İnfaz kurumunda bulunan hükümlülerin açık ceza evlerine geçişleri Kovid-19 izninde geçen süre kadar erkene alınarak telafi kapısı aralanabilir." ifadelerini kullandı.

MHP'li Yıldız'ın bugünkü paylaşımları müjdeli haber bekleyen mahkum ve yakınları arasında heyecan yarattı.

Editör: Macit ERMİŞ