"Ülkenin Anahtarı HDP/PKK değil, Aziz Milletimizdir"

14 Mayıs seçim sonuçlarının içerisinde siyasete ve topluma dair birçok mesaj barındırdığını söyleyen İsmail Ok, vatandaşların 14 Mayıs seçimlerinde terör örgütlerine karşı net bir tavır ortaya koyduğunu ifade etti. Sözlerine devam eden Ok "Uzun zamandır Türkiye üzerine oynanan oyunlardan bir tanesi de muhalefet eliyle terör örgütlerinin ve onların siyasi uzantılarının meşrulaştırılmaya çalışılmasıydı.

ismai-ok-mehmet-cetin

Muhalefet önce kendi tabanına HDP/PKK’nın oyu olmadan seçim kazanılamayacağına ikna etti. Sonrasında ise muhalif seçmen tarafından Selahattin Demirtaş üzerinden bu sapık cinayet şebekesi olan PKK/HDP propagandası yapıldı. Bu siyasetin sonucu 14 Mayıs seçimlerinin sonuçları ile eş değerde. Sonuçlar Millet İttifakı için kahredici, necip milletimiz adına gurur vericiydir. Demek ki neymiş, HDP/PKK kilit parti değilmiş, önemli olan Aziz milletimizin kararıymış" dedi.

"Bende Cumhur İttifakına Katıldım"

Siyasi hayatı boyunca milliyetçi çizgiden hiç ayrılmadığını, siyasi ilkelerinin, kordinatlarının önce millet ve devlet politikaları olduğunu söyleyen İsmail Ok, Kemal Kılıçdaroğlu’nu terörist Selahattin Demirtaş söylemleri üzerinden eleştirdi.

HDP'li SIRRI SÜRREYYA ÖNDER'İN AÇIKLAMALARINI HATIRLATTI

Ok "Kemal Kılıçdaroğlu 28.05.2022 tarihinde Van’daki düzenlediği Belediye Başkanları Çalıştayında kullandığı kelimeler tehlikenin ve pazarlıkların hangi boyutta olduğunu göstermiş oldu. Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu o gün ’Selahattin Demirtaş’ın serbest kalmasını isteyenler bize katılsın’ dedi. Ben istemiyorum Demirtaş’ın serbest kalmasını. Kuva-yı Milliye Şehri Balıkesir Milletvekiliyim ben, bu şehrin evladıyım. Yetiştiğim siyasi gelenek ve yaşam tarzım buna asla izin vermez. Siz Demirtaş’ı isteyenler bize katılsın derseniz, bizde Demirtaş ve onun gibi kaç tane terörist varsa onlarla mücadele edenlere katılırız. Bu mücadeleyi sadece Cumhur İttifakı vermektedir. Ne mutlu 14 Mayıs seçimleri sonuçlarında görüyoruz ki halkımızdan bizim gibi yapmış" ifadelerini kullandı.

"Memleketin Tek Derdini Demirtaş, Apo ve FETÖ Sandılar"

14 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı’nın başarısız olmasının nedenlerini sorduğumuz Ak Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, sorumuza verdiği cevap çok çarpıcıydı; "Millet İttifakı son iki yıldır yapmış olduğu siyaset yerli ve milli tavırdan ne kadar uzak olduğunu gözler önüne serdi. Ülkemizde tüm dünyayı saran bir pandemi süreci yaşandı, vatandaşlarımız 1 yıla yakın salgın nedeniyle sokağa çıkamadı. Bu durum ekonomimizi tüm dünyada olduğu gibi derinden sarstı. Üstüne sınırlarımızın dibinde Rusya-Ukrayna savaşı patlak verdi.

Pandeminin yaraları sarılırken sınırımızda ki savaş tüm dünyayı kıtlıkla sınadı. Çok şükür Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erodoğan’ın girişimleri ile bu aşıldı. Tüm dünya Cumhurbaşkanımıza tebrik ederken Millet İttifakı ’Neden Ukrayna’dan yana taraf olmuyoruz’ diyerek ABD ve AB ye selam çaktı. Üzerine dünya tarihinde görülmemiş şiddette iki deprem yaşadık ve binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Erdoğan liderliğinde ki Cumhur İttifakı böylesi bir cendere de mücadele ederken, Kılıçdaroğlu liderliğinde ki Millet İttifakı Selahattin Demirtaş’a özgürlük, FETÖ’cü tüm KHK’lılaragörevlerine geri dönme sözü, bebek katili APO’ya ev hapsi sözleri verdi. Sanki memleketin dertleri bunlarmış gibi. Bu konular ABD ve AB’nin dertleri. Ne yazık ki Millet İttifakı bu dertleri kendine görev edindi" dedi.

"1921 Anayasası ile Özerklik Vaat Ettiler"

Millet İttifakı’nın Milliyetçiliğini sorgulatan adımların neler olduğunu sorduğumuz İsmail OK; "Millet İttifakı 28 Şubat 2022 tarihinde sözde ’Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mütabakat Metni’ ile bizleri mücadeleye sevk etti. Bu metin 1921 Anayasasını barındırmakta ve daha kapsayıcı olduğu iddia edilmekteydi. 1921 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti henüz kurulmamıştı.

Fiilen Osmanlı Devleti devam etmekteydi ve eyalet sistemi bulunmaktaydı. HDP/PKK ile ortak hazırlanan bu 1921 Anayasa teklifi ülkenin parçalanması anlamına geliyordu. Bu sürece sessiz kalmamız, mücadelede kenarda durmamız ne yetiştiğimiz şehir adına, ne de ekmeğini ve suyunu içtiğimiz memleketimiz adına bize yakışmazdı. Karınca misali safımızı belli ettik ve o gün bu gündür Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde mücadele ediyoruz" dedi.

"Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten Daha Mı Akıllı?"

Belediyelere kayyum bir daha atanmayacağını ve Yerel Yönetimlerde Özerklik şartının getirileceğini her fırsatta dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı önemli değerlendirmeler yapan Ok; "Kemal Kılıçdaroğlu ABD ve AB’nin kendisine verdiği ev ödevlerini hiç aksatmadı. Bölgesinde güçlü, oyunları bozan ve oyun kuran Türkiye yerine eyaletlere bölünmüş bir ülke görevini ilmek ilmek işledi. Neymiş, Yerel Özerklik şartı mutlaka gelecekmiş. Sen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten daha mı akıllısın. Gazi Paşa bu cennet ülkeyi kurarken eyalet sistemini getirmeyi bilmiyor muydu? Büyük Atatürk ne yaptı, üniter bir devlet kurdu ve bunu yaşatma görevini yeni nesillere bıraktı. Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üniter devlet yapısının korunmasını mutabakat metni ile imza altına alan tek ittifak Cumhur İttifakı" dedi.

"İyi Parti Hiç Kurulmazdı"

İyi Parti hakkında süreçlere dair değerlendirme istediğimiz İsmail Ok "İyi Parti’yi tıpkı ismi gibi iyi niyetli vatanseverler insanlar bir araya gelerek kurdu. Ancak ne yazık ki kısa bir süre içerisinde Meral Akşener gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Önce partinin içerisine Sorosçuları doldurdu, sonra milliyetçi ve ülkücüleri tasfiye etti.

Kurucu bütün il ve ilçe başkanlarını görevden aldı ve partiyi istediği zemine yerleşmesini sağladı. Fetö ile mücadele eden tüm isimler partiden gönderilirken yerlerini FETÖ isimler getirildi. Milliyetçi ve ülkücüler partiden tasfiye edilirken yerlerini HDP/PKK severler, LGBT ciler Genel Başkan Yardımcıları görevlendirildi. Bu nedenle partiyi kuran 200 kişilik kurucular kurulu üyelerinin yarısı, bende olmak üzere istifa etti. İyi Parti içerisinde hala iyi niyetli, vatanını ve milletini seven insanlar olduğunu biliyorum. Ancak hala Meral Akşener tarafından kullanıldıklarını ve aldatıldıklarını da bilmiyorum. 2017 yılında ’Selahattin Demirtaş, Meral Akşener’e kahvaltıya gelmek isteyecek ve Akşener’de bu teklifi kabul edecek’ denseydi İyi Parti kurulur muydu? 2017 yılında ’2023 yılına geldiğimizde HDP ile ortak aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı Adayı yapacağız ve destekleyeceğiz’ denseydi İyi Parti kurulur muydu? Tabi ki de kurulmazdı. İyi Partili seçmenin bu konuları bir daha düşüneceğine inanıyorum" dedi.

"Tarihi Bir Fark ile Yeniden Erdoğan"

Son olarak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur sonuçları üzerine öngörülerini sorduğumuz İsmail Ok tarihi bir farkla yeniden Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçileceğini söylerken Sinan Oğan ve Ata İttifakı seçmeni hakkında değerlendirmelerde bulundu; Ok "28 Mayıs tarihinde göreceksiniz tarihi bir fark ile seçim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın lehine sonuçlanacak.

Çünkü halkımız süreç içerisinde çok iyi gördük ki Cumhur İttifakı bir pazarlık İttifakı değil, bir ilke, bir fikir, bir ideal İttifakı.

Cumhurbaşkanımız kimseyle pazarlık yapmadı, kimseye bol keseden koltuk saçmadı. Ülkesini seven herkesi bu ittifaka davet etti, ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan herkese gönlünü açtı. Sinan Oğan’da kendini milliyetçi olarak görüyor ve savunuyorsa bakanlık, Cumhurbaşkanı yardımcılığı gibi koltuklar için terör örgütlerini kendine rota edinmiş, ışığı olarak Öcalan’ı kendine seçmiş bir ittifak ile yol yürüyemez. Bu durum onun bütün savunduğu değerleri yere düşürür. Siyasi hayatı resmen biter, halkımız unutmaz, tarihe not düşer" dedi.

Editör: Macit ERMİŞ