Düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılını İvrindi, kendine yakışır etkinlikle kutladı. Kıraç'ın sahne aldığı konserde izleyenler seslendirdiği şarkılara eşlik etti. İlçeden ve çevre ilçelerden katılımın yoğun olduğu konserde sevilen sanatçının söylediği şarkılarla seyirci doyasıya eğlendi.

376665021_706334038200131_3124765894716079563_n

BU BİZİM EN ÖNEMLİ GECEMİZ
Gecenin sonunda konuşan Başkan Cengiz “Etkinlik anlamında ilçemize yakışır bir günü geride bıraktık. Bu tarihler ilçeler için önemli. Kurtuluşu, yeniden varoluşu ve atalarımızın bizler için mücadele ettikleri toprakların değerini anlamamızı sağlayan günlerin en önemlileri. Bu günü en güzel şekilde noktaladığımızı düşünüyorum. Konserler yapılır, sanatçılar ağırlanır ama önemli olan halkın kalbine, bam teline hitap edecek kişilere sahneleri emanet etmek. Bizler bu kurtuluş günümüzde 7 Eylül’de bunu hedefledik nitekim de başardık. Kıraç’ı ilçemizde ağırlamak, bu değerli günde hemşehrilerimizin huzuruna çıkarmak bizlere nasip oldu. Bizleri kırmayıp ilçemize teşrif eden Türkiye’nin beğendiği ve en önemli sanatçılarından Kıraç’a ve değerli ekibi başta olmak üzere katılım sağlayan kıymetli protokolümüze, konserimize ilçemizden ve çevre ilçelerden gelen seyircilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah ilçemize yakışır, örnek gösterilen sanatçılarla buluşturma ve etkinlik gerçekleştirme gayretimizi sürdüreceğiz. Kurtuluşumuz kutlu olsun” dedi

Tarih ve doğal güzelliklerini içinde barındıran ilçede konser vermenin mutluluğu içerisinde olduğuna değinen sevilen sanatçı Kıraç “ İvrindi’nin kurtuluş gününde sahne almak nasip oldu. İlçede heyecanı ve dinanizmi gördüm. Bizlere burada halkla birlikte olma imkanı veren başta Belediye Başkanımız Yusuf Cengiz olmak üzere konsere katılım sağlayan herkese gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah yine görüşeceğiz.” dedi


Gecenin sonunda sevilen sanatçı Kıraç’a yöresel ürünlerle dolu hediye sepeti ve çiçek takdim eden Başkan Cengiz’e aldığı bu güzel hediyeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kıraç “Bu aldığım en güzel hediyelerden biri. Bu ilçenin kuzusu meşhur diye biliyorum inşallah bir sonraki gelişimde kuzu da nasip olur” diyerek aldığı hediye için Başkan Cengiz’e teşekkür etti.

7 Eylül kutlamaları çerçevesinde gündüz programı da dolu dolu geçti
İvrindi Atatürk Meydanı’nda başlayan programda Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı Çelengi sunulurken, günün anlam ve önemini belirten konuşma Belediye Başkanı Yusuf Cengiz tarafından yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmada İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz Çok önemli bir tarihe tanıklık ettiklerini ifade ederken bu vatan kolay kazanılmadı diyerek duygu yoğunluğu yaşadığını belirtti. 

İVRİNDİ’DE DE DESTANLAR YAZILDI

376699737_706336181533250_3425385364834193979_n
Kuva-yi Milliye’nin en güçlü olduğu Balıkesir’de memleketin her safında olduğu gibi İvrindi’de de destanlar yazıldı diyen Başkan Cengiz “Koca Tevfik ve müfrezesi İvrindi’nin dağlarında, Sındırgı, Savaştepe ve Bergama cephesinde köy köy düşman güçlerine karşı savaştı.
Hemen yanı başımızda Dadalar deresinin hikayesini hepimiz biliriz. Savaşmaya giden erlerin eşleri ve bebekleri Dadalar deresinde topluca şehit edildiler.
Zalimliğin düşmanlığın sınırı olmadığını o günlerde samanlıkların yakıldığı, malların yağma edildiği, çocukların ağızlarının kurşunlandığı o günlerde görülmüştür.
İşte böyle bir ortamda savaşın, ihanetin, kalleşliğin, hainliğin ve ateşin arasında 16 Mayıs 1919’da Balıkesirliler okuma yurdunda toplanarak düşmana karşı mücadele kararı aldılar. 19 Mayıs 1919’da Kuva-yi Milliye ruhunun oluştuğu AlacaMescit’te toplanarak Heyet-i Merkeziye’yi kurdular. 29 Mayıs 1919’da 72. Alayın yanında Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Havran’lılar daha sonra da Akhisar, Soma, Sındırgı, Bigadiç,  Savaştepe ve İvrindi’liler Milli Mücadele’ye katıldı. Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem Akıncı yönetiminde başlayan Milli Mücadele hareketi kısa sürede Gönen dağlarında Nuri Efe, Edremit dağlarında Akça, Dalkıran, Mehmet efeler, İvrindi dağlarında Koca Müdür ve Tevfik Bey’le birleşerek Yunanlılara ağır kayıplar verdirdiler.
Balıkesir’in kahraman evlatları 1922 yılının Haziran ayında Türk ordusunun harekete geçeceğini haber alınca tüm köyleri organize ederek düşman karakollarına ve  haberleşme hatlarına nasıl müdahale edilebileceğinin planlarını yapmaya başladılar. 6 Eylül’de Balıkesir, 7 Eylül’de İlçemiz düşman işgalinden kurtuldu.”

SAVUNMASIZ KALMIŞ MİLLET ÇOK BÜYÜK ACILAR YAŞADI
O zamanlarda acımasız ve barbarca insanlarımız katledildi diyen Başkan Cengiz “Çeşit çeşit hatırlamak dahi istemeyeceğimiz ateşle yakmak, kazıklara geçirmek, ayaktan asıp kan kusturuncaya kadar  dövmek, ayaktan asıp saman alevi ile öldürmek, karınlarına zeytin yağı dökmek, vücutlarına kızgın demir yapıştırmak, ağaca asmak, atlara bağlayarak sürüklemek ve vücudun çeşitli yerlerini kesmek ve camilerde insanları toplu halde yakmak bunlardan bazıları. Atalarımızın yaşadığı bu işkence ve zulmü unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bütün bu yapılanlara karşı dimdik ayakta duran ve memleketini savunan yiğitler, gençler, delikanlılar vardı. 

İLÇEMİZ KAHRAMANLARINI UNUTMAZ

376578647_706334301533438_36385110791915187_n
Memleketimizin her karışında tarihin izlerini bulmak mevcut diyen Başkan Cengiz “O zamanlarda Nahiye müdürü olan Tevfik Bey yanındakiler ile birlikte İvrindi dağlarına çıkarak gençleri örgütledi ve memleketine sahip çıkmak için kahramanlık mücadelesini sürdürdü. Korucu ve köylerindeki vatandaşları Cuma namazı sonrası toplayıp ‘Buraya tek bir düşman askeri dahi girmeyecek’ diyen Çarkacı’lı Hafız Murat, kendi köyü başta olmak üzere çevre köyleri son ana kadar savunan ve 104 yaşında yitirdiğimiz Çanakkale Gazisi Azman Çavuş, Yağlılar’da Küçük Hasan ile kardeşleri, Kayapa’lı Ömer Çavuş, Ahmet Çavuş, Salih Efe, Bayraktar Hacı Niyazi Efendi, Molla Recep, Bakırsaçlı Mustafa Efe Soğanbükü’lü Bektaş Ağa ve Mahmut dede bu zamanın kahramanlarından sadece bazıları. O zamandan bu güne atamızdan bizlere kalan topraklara, her türlü emanete gözümüz gibi bakıyor, bu toprakları bize armağan eden kahraman ecdadımıza minnet ve şükran duyuyoruz.” dedi

Kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen gündüz programı, Başkan Yusuf Cengiz’in Kurtuluş Günü’ne ithafen konuşma gerçekleştirmesinin akabinde, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, folklor ekibin gösterileri ile son buldu.

Editör: Macit ERMİŞ