Ayvalık Belediye Başkan Mesut Ergin, Belediyenin hizmet araçlarının aylık akaryakıt giderinin, Özel Tüketim Vergisi artışıyla 15 Temmuz gecesi 468 bin lira arttığını belirterek, “Aylık akaryakıt giderimizin dörtte biri Özel Tüketim Vergisi’ne gidiyor” dedi.

Yerel yönetimlerin gelir kalemlerinin sınırlı olduğunu vurgulayan Başkan Ergin, Belediyelerin güçlü ekonomisiyle ayakta kalabilmesi, hizmetini sıkıntı çekmeden sürdürebilmesi için İller Bankası’nın desteğine, devletin sübvansiyonuna ihtiyacı bulunduğunu hatırlattı.

Yerel yönetim hizmetlerinde tüm araçlarda kullanılan akaryakıtın Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf tutulması gerektiğini dile getiren Başkan Mesut Ergin, “Cadde, sokak, konteyter temizliği, park bahçeler ve fen işleri çalışmaları gibi hizmetlerin hangi kısmı özel tüketim vergisine giriyor? Hükumet bu ayrımı kısa sürede yapmalı, yerel yönetimlere nefes aldıracak desteği sağlamalıdır. Zaten asgari ücret ile gelen maaşlardaki artışlar nedeniyle bütçede yaşanan sıkıntılara akaryakıt zamları da eklenmiştir. Hükümet bu yanlıştan dönmeli, yerel hizmetlerde kullanılan akaryakıttan Özel Tüketim Vergisi acilen kaldırmalıdır” diye konuştu.

Başkan Mesut Ergin, ÖTV'de imdirim istedi.

Editör: Macit ERMİŞ