2022 Para Yüzme Türkiye Şampiyonası ve Milli Takım Seçme Müsabakaları; Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı tarafından 05-07 Aralık 2022 tarihleri arasında Konya’da tamamlandı. 

Para Yüzme Türkiye Şampiyonası ve Milli Takım Seçme Müsabakalarında Balıkesir’i temsil eden para yüzücümüz Sinan Balacan; SB3 kategorisi 50 m kurbağalamada yüzdüğü 01:20:93 derecesiyle Türkiye Şampiyonu oldu.

Daha önce İslami Dayanışma Oyunları'na ev sahipliği yapan Konya Olimpik Yüzme Havuzu'nda gerçekleştirilen organizasyonda sporcular; serbest, sırtüstü, kurbağalama, kelebek ve ferdi karışık kategorilerinde mücadele etti. Sporculara madalyalarını Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Muaz Ergezen, Genel Sekreter Mehmet Berk İnan ve Para Yüzme Teknik Kurulu takdim etti.

Toplamda 375 madalyanın verildiği şampiyona sonrası açıklama yapan TBESF Başkanı Muaz Ergezen, "Konyalı sporseverlerin yoğun ilgisi ile gerçekleştirdiğimiz şampiyonada çok sayıda sporcumuz, Para Yüzme Milli Takımı'na girebilmek için yarıştı. Halihazırda var olan yüzücülerimizin yanında yeni sporcu kardeşlerimizin olması, her anlamda mutluluk verici. İnşallah bugün burada madalyasını bizden alan sporcularımız, ileride paralimpik oyunlarında ülkemizi başarıyla temsil eder. Başta yüzücü kardeşlerim olmak üzere emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Başarılarından dolayı sporcumuza tebriklerini ileten Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bizlere yaşattığı gurur için sporcumuzu yürekten kutluyorum. Engel tanımayan altın sporcularımız bu şehrin ve ülkenin parlayan yıldızları. Uluslararası arenada da şehrimizi, ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyoruz. Sporcumuz Sinan Balacan’ı azmi ve başarıları dolayısıyla tebrik ediyor, ailesine de emekleri için sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.