BALIKESİR Ticaret Odası (BATO) Başkanı Rahmi Kula, vergi paketi hazırlıkları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Verginin sisteminin, zaman zaman oranlarda değişiklik yapılarak sektörleri canlandırmak için kaldıraç unsuru olarak kullanıldığına işaret eden Kula, "İyi bir vergi sistemi; ekonomik etkinliği bozmamalı; basit, esnek, şeffaf ve adil olmalı." ifadesini kullandı.

KAYIT DIŞI EKONOMİYE DİKKAT ÇEKTİ

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, hazırlanan yeni vergi düzenlemesine ilişkin iş dünyasının görüşlerini ve beklentilerini dile getirdi. 

Türkiye ekonomisinde kayıt dışının yüzde 25 seviyesini aştığı yolunda bilgilerin varlığına dikkat çeken Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, "Yeni vergiler yerine kayıt dışının önüne geçilmesi, kayıp ve kaçağın önlenmesi vergi gelirlerini yükseltebilecek önemli bir adımdır. Bu aşamada vergilendirmede adaletin sağlanması çok önemli. Ama sürdürülebilir kalkınma için gerekli olan sermayenin az olduğu bir ekonomide kazançları vergilendirirken akılcı davranılması gerekmektedir.

İyi bir vergi sistemi; ekonomik etkinliği bozmamalı; basit, esnek, şeffaf ve adil olmalı. Anlamlı bir düzenleme yapılacaksa bunun çerçevesi kayıt dışını önlemeyi ve vergi oranlarını aşağı çekerek tabana yaymayı içermelidir." dedi.

ÜRETİM.. İSTİHDAM..İHRACAT

Yeni vergi paketinin adil ve sürdürülebilir olmasının kritik önemine işaret eden Kula, şöyle devam etti:

RAHMI_KULA-KGF_B

“Yeni vergi düzenlemeleri zaten büyük zorluklarla mücadele eden işletmelerimizin yükünü daha da ağırlaştırmamalıdır. Vergilendirmenin temel prensibi kazanç üzerinden alınmasıdır. Hasılat üzerinden asgari kurumlar vergisi hesaplamak vergi hukukumuzda ki yasallığı bozacağı gibi, kayıt dışını da teşvik edecektir.

İşletmelerimiz, ekonomimizin can damarıdır ve onların ayakta kalması, ülkemizin ekonomik istikrarı için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, yeni vergi politikalarında, üretimin, istihdamın ve ihracatın aktörleri olan reel sektörümüzün rekabet gücünün ve sürdürülebilirliğinin de gözetilerek uygulanması en önemli beklentimizdir.”

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı full çekti Balıkesir Koca Seyit Havalimanı full çekti

TBMM'YE SUNULACAK

Susurluk Yols

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir süredir çalışmaları yürütülen yeni reform paketinin son şekli verildi. TBMM’ye sunulması planlanan pakette, vergi adaletinin güçlendirilmesi, sermayeye yönelik vergi uygulamaları getirilmesi ve doğrudan vergilerin payının artırılması için düzenleme önerileri bulunuyor.

19620341

Editör: Macit ERMİŞ