İki gün devam eden ve şehirle ilgili görüşlerin dillendirildiği Balıkesir Dönüşüm Kongresi'ndeki "Kent Kalkınmasında İş Dünyasının Rolü" oturumuna  Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula'nın konuşmaları damga vurdu. Kula, OSB'deki gelişmelerden övgüyle söz etti, Nestle'nin dev bir yatırımla geleceğini müjdeledi, "Yumruk gibi birlikte olduğumuz sürece her şeyi başarırız" mesajı verdi. 

RAHMI_KULA-KGF_B

Balıkesir'de her kesimden, her yaştan ve her görüşten insanın sevgi ve saygı duyduğu merhum babası Faruk Kula'nın izinde giden genç iş insanı Rahmi Kula, şehrin sosyo-kültürel ve ekonomiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Beyin göcünün tersine çevrilmesi için yapılması gerekenleri sırlayan Kula, Türkiye'yi Besleyen Şehir Balıkesir'e, baldan peynire, domatesten bibere, yumurtadan peynire, sütten ete kadar her türlü gıda ürününün satılacağı Hal Binası istedi.

 İlimizdeki yerli firmalarının yaptığı ihracat rakamlarını açıklayan Balıkesir iş dünyasının lideri Rahmi Kula, herkesi memnun edecek çok önemli ve büyük bir müjde verdi. 

Rahmi Kula Donusum2

Moderatörlüğünü Ceyhun Ercan’ın üstlendiği ve Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, BASİAD Başkanı Selçuk Savaş'ın konuşmacı olarak yer aldığı ve Balıkesir’in mevcut ticaret olanakları ve gelecekteki potansiyel projeleri detaylı bir şekilde ele alındığı oturumda, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'yi Besleyen Şehir
Balıkesir'e Hal Binası şart

Rahmi Kula, Balıkesir’in ticaret açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı ve şehrin bir hal binasına olan ihtiyacını dile getirdi. Kula, “Balıkesir’de çay hariç bütün gıda ürünlerini üretiyoruz. Balıkesir’in mutlaka bir hal’e ihtiyacı var. Balıkesirliler olarak en iyi ürünleri üretiyoruz. Dışarıdan gelenlere ürünlerimizi en iyi şekilde tanıtmalıyız,” dedi. Kula, ürünlerin tanıtımının ve pazarlanmasının önemine dikkat çekerek, şehrin ekonomik kalkınması için bu tür altyapıların gerekli olduğunu belirtti.

Balıkesir firmaları
ihracat çıtasını yükseltti

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, göreve geldikleri 2018 yılından bu yana belirledikleri hedeflere değindi. “2018’de göreve geldiğimizde 2023 hedefimiz bir milyar dolar ihracat yapmaktı. 2022 sonunda bir milyar 77 milyon dolar ihracat yaptık,” diyen Kula, bu başarının Balıkesir’in ulusal ve uluslararası yatırımcıları çekme konusunda ne kadar ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Kula, 2024 yılı için 2 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini ve önümüzdeki yıl bu hedefi geçmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Nestle büyük bir yatırımla geliyor

Kula, Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) gelişimi hakkında da bilgi verdi. “15 sene önce her yatırımcıyı kabul ediyorduk, detaylara bakmıyorduk. Bugün hem ulusal hem de uluslararası yatırımcıları çeker hale geldik,” diyen Kula, Nestle’nin Balıkesir’de büyük bir yatırımla Balıkesir'e geleceğini söyledi.  Nestle ile imzaların atıldığını müjdeleyen Kula, buna benzer yatırımların devam edeceğini umduklarını ifade etti. OSB’nin altyapısını tamamladıklarını ve Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri haline geldiklerini belirten Kula, lojistik anlamda da avantajlı bir konumda olduklarını söyledi.

Sürdürülebilir ve Yeşil Dönüşüm

Rahmi Kula, Balıkesir’in gelişmekte olan bir şehir olduğunu ve bu durumu avantaja çevirmek istediklerini belirtti. Bursa ve Denizli gibi şehirlerin kontrolsüz büyümesinden ders çıkararak, Balıkesir’de sürdürülebilir sanayiye öncelik verdiklerini ifade etti. “Firmaların yeşil ve sürdürülebilir sistemleri, su kullanımları gibi detaylarına bakıyoruz. Dışarıdan gelen firmaların havamızı ve suyumuzu kirletmesine izin vermeyiz,” diyen Kula, sürdürülebilir sanayi hedeflerine dikkat çekti.

Yumruk gibi birlikte olursak, başarırız

Rahmi Kula Donusum1

Yurtdışı çıkış harcı tam 10 kat birden artırılıyor! Yurtdışı çıkış harcı tam 10 kat birden artırılıyor!

Kula, Balıkesir’in ekonomik kalkınması için iş dünyasının rolüne vurgu yaptı ve şehrin gençlerini geri kazanmaya yönelik çalışmaların önemini belirtti. “Yumruk gibi birlikte olduğumuz sürece her şeyi başarırız. Balıkesir önümüzdeki süreçte üretimin artmasıyla birlikte ihracatını yukarılara doğru taşıyacak. Bizler iş dünyası olarak yeşil dönüşüme, dijital dönüşüme ve e-ticarete ayak uydurmalıyız. Bu hızlı dönüşüme ayak uydurmazsak yok olup gideriz. İlimizin gelirini artırmalıyız. İstihdam artarsa gelir artar. Bu imkanları çoğaltırsak geriye göçü kazanabiliriz. Farklı şehirlere giden gençlerimizi şehrimize çekmeliyiz. Bunun için çalışmalar yapmalıyız,” dedi.

Balıkesir Dönüşüm Kongresi’nde, iş dünyasının kentin kalkınmasındaki rolü detaylı bir şekilde ele alındı ve Balıkesir’in geleceği için umut verici hedefler paylaşıldı. Şehir, sürdürülebilir büyüme ve uluslararası yatırımlarla daha da güçlenmeyi amaçlıyor.

Editör: Macit ERMİŞ