İSTANBUL Ticaret Üniversitesi rektörü iken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazetede yer alan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Yücel Oğurlu yeni görevine başladı. Oğurlu, rektörlük makamında gerçekleşen devir teslim programında görevini üniversitenin önceki dönem Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’tan devraldı.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, burada yaptığı değerlendirmede, Prof. Dr. İlter Kuş’a teşekkür ederken; “Üniversitenin gelişimi için bugüne kadarki hizmetleriniz, gerçekleştirdiğiniz çalışmalar ve gösterdiğiniz gayretler için tebrik ediyorum. İnşallah yarım kalan projeleri tamamlayacak ve yeni proje yaklaşımlarıyla hep birlikte ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. İlter Kuş da yeni dönemde başarılar dilediği Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu’ya Rektörlük görevinin hayırlı olması dileklerinde bulunurken üniversitenin gelişimi için her zaman destek vereceklerini dile getirdi.

Gerçekleştirilen program, Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu tarafından, Prof. Dr. İlter Kuş’a teşekkür plaketi ve çiçek takdimi ile sona erdi.  

YÜCEL OĞURLU KİMDİR?

Aslen Balıkesir merkez Ortaca (Kirne) köyünden olan Yücel Oğurlu 1970 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Oğurlu, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1995 yılında Mali Hukuk Yüksek Lisans Programı (1995) ve Kamu Hukuku Doktora Programlarını (1999) Marmara Üniversitesi’nde tamamladı.

Akademik kariyerine Atatürk Üniversitesi’nde başlamış ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde 2006 yılında görevini sürdürmüştür.

Doktora sonrası çalışmalarını misafir öğretim üyesi olarak Hollanda Tilburg Universitesinde ve Ahmed Yesevi University’da tamamladı.

Dr. Oğurlu idare hukuku alanında, ulusal ve uluslararası projelerde yönetici ve yürütücü olarak görev aldı.

Balıkesir Üniversitesi rektörü olarak atanmadan önce İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. 

YÜCEL OĞURLU'NUN AKADEMİK KARİYERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLA