Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın Balıkesir ziyaretiyle ilgili Balıkesir Tabip Odası'ndan yapılacan açıklama şöyle:

"Balıkesir Tabip Odası'nın ev sahipliğinde; “Emek Bizim, Söz Bizim” eylem süreci kapsamında TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Fincancı ve Merkez Konseyi üyesi Dr. Adalet ÇIBIK Ege ve Marmara Bölgesi illeri gezisinde 13 Eylül 2023 tarihinde Balıkesir Tabip Odası'nın ev sahipliğinde  hekim, sağlık meslek örgütleri, sendika ve dernek temsilcileriyle buluşarak güncel sağlık sorunlarını görüştü."

ÜÇ AY TUTUKLU KALDI

fincan-katirci1

TSK'nın "kimyasal silah kullandığını" iddia eden Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Fincancı'nın tahliyesine karar verildi. 27 Ekim 2022'de tutuklanan Fincancı, 11 Ocak 2023'te cezaevinden çıkmıştı.

7,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

Savcı mütalaasında, Fincancı için ''Terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan üst sınırdan 7,5 yıla kadar hapis talep etmişti.

FİNCANCI NE DEMİŞTİ?

Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör operasyonlarında ''kimyasal silah kullandığını'' iddia etmesi nedeniyle tepkilerin odağı haline gelmişti.

MSB: TSK ENVANTERİNDE KİMYASAL SİLAH YOK
 
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da bir açıklama yaparak iddiayı yalanlamıştı. Açıklamada, TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığı bildirilmişti.

RASİME ŞEBNEM KORUR FİNCANCI KİMDİR?
 
Adli tıp uzmanı olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, 1959 İstanbul doğumlu. Fincancı, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneği'nin kurucu üyesi. 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Şebnem Korur Fincancı; Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, Türk Patoloji Derneği, Forensic Science Society (İngiltere), Académie Internatıonale de Médecine Légale et de Médecine Sociale, International Academy of Legal Medicine, New York Academy of Sciences, İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi Cezaevleri Çalışma Grubu, Association de Droit Penale Internationale, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu ve benzeri kurumlarda görev yaptı.

Editör: Macit ERMİŞ