Balıkesir 20 ilçesiyle tam bir seferberlik ruhuyla topladığı yardımları belediyeler aracılığıyla afet bölgelerine ulaştırıyor. Sındırgı'da çocuklar kumbaralarında biriktirdiği harçlıkları, kadınlar evlerindeki çay şekeri, köylüler ambarındaki gıda malzemelerini getirerek bağışlamak için kuyruğa giriyor. 

Doğal Şehir Sındırgı'daki manzara Kurtuluş Savaşı esnasındaki seferberlik halini anımsattı.  Başkan Ekrem Yavaş, "Vatandaşlarımız bu yardım kampanyasında gözlerimizi yaşartacak şekilde bir duyarlılık gösterdi. Tam bir seferberlik ruhuyla Kurtuluş Savaşı’nda gördüğümüz manzaraları burada görüyoruz" dedi.

İKİ TIR YIL YOLA ÇIKTI


Türkiye’yi derinden üzen depremin ardından yaraları sarmak adına Sındırgı Belediyesi öncülüğünde, Kaymakamlık, KIZILAY, AFAD, ilçedeki tüm STK’lar ve siyasi partiler birlik oldu, Cumhuriyet Meydanında kurulan yardım çadırı seferberliği devam ediyor.  

Merkezinden kırsalına binlerce Sındırgılının seferber olduğu yardım seferberliğinde Cumhuriyet Meydanında toplanan yardımlar AFAD koordinasyonunda Kahramanmaraş’a gönderilmek üzere TIR’lara yükleniyor.

Düvertepe Taşıyıcılar Kooperatifi ve Sındırgılı TIR sahipleri Emin Köseoğlu ve Hasan Zeyrek tarafından ücretsiz olarak götürülecek malzemeler el birliği ile ilk iki TIR’a yüklenmeye başladı. Esnafından, vatandaşına kadar herkes depremzedelere yardım için seferber oldu.

Çevre il ve ülkelerde yaşayan Sındırgılılar da yardım kampanyasına destek verdi. İki gün içerisinde 600 bin liranın üzerinde nakdi yardım, 3 TIR yardım malzemesi toplandı. Kar yağışının devam etmesi sebebiyle kırsal mahallelerdeki yardımlar da 4x4 araçlarla ilçe merkezine taşınıyor.

Sındırgı halkının bu tür konularda anında birlik olduğunu belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş duygularını şöyle dile getirdi: 

“Ülkeyi derinden sarsan bir depremle uyandık bugün sabaha. Hepimiz hakikaten çok üzgünüz, 10 ilimizi sarsan Maraş merkezli ama bir uçta Malatya bir uçta Adana’ya, İskenderun’a kadar Hataya kadar yani binlerce evin yıkıldığı ve binlerce insanın vefat ettiği bir depremle. Sındırgı bu tür afetlerde her daim o kadirşinaslığını o birlik ve beraberliğini gösteriyor. Ve bölgeye yardım ekiplerini göndermek için Cumhuriyet meydanında çadırımızı kurduk. Deprem bölgesine ulaşılmak üzere gelen malzemeler ayrı ayrı böyle hararlara paketleniyor. Battaniyeler bir yerde, elbiseler bir yerde, gıdalar başka bir yerde ve üzerine not düşülüyor kaç adet,  ne kadar var bunlar burada paketleniyor ve tutanak altına alınıp bölgeye tıra yükleniyor. Orda da İnşallah o yerine indiği anda da orada sizden şu kadar battaniye, şu kadar gıda, şu kadar diğer malzemeleri tek tek tasnif edilmiş şekilde bize tutanakların karşılığı teslimatı yapılmış olacak. Hem AFAD koordinesiyle, Kızılay’la birlikte Sındırgı Belediyesi, kaymakamlığımız organizesi direkt olarak vatandaşımızın kime ulaştığı, nasıl ulaştığı tek tek burada bize gelmiş olacak. Müsterih olarak akıllarında herhangi bir sıkıntı olmadan yerine ulaştığında tekte görmüş olacaklar.“ 

Yardımlar Kadar Kan Bağışı da Önemli

Sındırgı Kızılay Başkanı Talat Karakaya yardımların yanı sıra kan bağışının da hayati önem taşıdığını belirterek “ Gerçekten Şuan da Sındırgı halkımızın teveccühünü görüyoruz. Özellikle gıda konusunda çeşitli yardımlar konusunda maddi olarak da destekler oldukça geliyor. Ayrıca özellikle halkımızdan ayın 9’unda Perşembe günü Kızılay kan merkezi ilçemize geliyor. Bu süreçte de halkımızın kan vermeye davet ediyoruz. Çünkü şuan da deprem bölgesinde acil kana ihtiyaç var. Halkımızda kan bağışı konusunda da aynı duyarlılığı  bekliyoruz. ” dedi.

Kim çocuklar kumbaralarını, kimileri ise yazdıkları mektuplarla oyuncaklarını gönderdiler. İlk iki TIR yardım dualar eşliğinde uğurlandı.

Editör: Haber Merkezi