KENTE yön veren isimlerin sırt dönmesiyle önce 2. Lige, şimdi de 3. Lige düşen Balıkesirspor, tarihi hezimetler yaşattığı sezona 8-0'lık Van yenilgisiyle nokta koydu. Peki bundan sonra ne olacak?

BALIKESİRSPOR, TFF 2. Lig Kırmızı Grup son hafta maçında konuk olduğu Vanspor'a 8-0 mağlup olarak tarihinin en rezil ikinci sezonunda da sınıf düştü.

Yönetim, teknik adam, futbolcu, taraftarlar krizleriyle kabusa dönüşen 2022-2023 sezonu nihayet sona erdi. Üç teknik adamın görev yaptığı, profesyonel futbolcuların yarı yolda bıraktığı sezon, genç takım oyuncularının fedakarlığıyla tamamlanabildi. 

Önce 39 yıl sonra çıkılan Süper Ligden, sonra birinci, bugün de ikinci ligden düştük göz göre göre.. İstanbul'un 3 katı büyüklükteki coğrafyaya sahip büyükşehirde hiç duyan olmadı  feryat/figan haykırışlarımızı...

TFF 2. Lig 2022-2023 Sezonu Puan Cetveli

balikesirspor-2022-23-sezonu-puan-durumu

BÖYLE REZİL DÖNEM GÖRÜLMEDİ

Ulusal kulüp lisansı için gerekli şartları yerine getiremediği gerekçesiyle 3 puanının da silindiği sezonda Balıkesirspor, asrın depremi sonrası 24. haftada ligden çekilen Adıyaman'den kötü performans sergiledi.

SOSYAL MEDYA REZALETİ

Kulüp tarihinin en kötü sezonunda bir diğer rezillik ise, kulüpteki gelişmelerden camianın haberdar edildiği sosyal medya hesaplarının dondurulması oldu! Yönetim,  eleştirilerden kurtulmanın/kaçmanın yolunu sosyal medyada paylaşımlarını durdurmakta buldu.

ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL YOK

Ligin 27. haftası itibariyle takımın antreman ve maçlarıyla ilgili tek bir paylaşım yapılmadı. Şirketleşme ve tüzük değişikliği kongresiyle ilgili en son yapılan bilgilendirme duyurusu da yoruma kapalı olarak paylaşıldı.

KAPILAR DÜNYAYA KAPATILDI

Böylece, Türkiye geneli yanı sıra dünyanın bir çok yerindeki Balıkesirspor sevdalıları, gönül verdikleri camiadaki gelişmeleri sağlıklı şekilde takip edemedi!

26 MAYIS'TA TÜZÜK KONGRESİ 

"Kötü günler geride kaldı. Daha kötü günlere hazırlıklı olun.." dedirten sessizliğin hakim olduğu şehirde, gözler 26 Mayıs'taki şirketleşmenin görüşüleceği tüzük kongresine çevrildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın inisiyatifi ele almaması halinde bu kongreden çıkacak sonucun sağlıklı olmayacağı bugünden söylenebilir.

KULÜBÜN KAPANMA RİSKİ VAR

Mevcut yönetimin göreve devam etmesi ve kente yön veren isimlerin ilgisizliğini sürdürmesi halinde, eğer kulüp kapanmaz ise, gelecek sezon bir alt lig olan amatöre düşmemek için mücadele edilir. Tabi kadroda oynatabilecek yeterli sayıda futbolcu bulunabilirse. Çünkü kulüp cezaları nedeniyle "filiz oyuncu lisansı" bile çıkartamıyor!

BELEDİYELER HAMİ OLMAYINCA
İŞ DÜNYASI DA İLGİSİZ KALDI

Balıkesirspor Kulübü'nde çöküş dönemi  9 yıl önce başladı. Takımın Süper Lige çıktığı sezonda başkan Tuna Aktürk'ün göreve devam etmekte direnmesi, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur'un işi inatlaşmaya götürmesi çöküş sürecinin ilk sinyallerini vermişti. Sonrasında kulübün iki yakası bir araya gelmedi denilebilir!

LİYAKATSIZ YÖNETİMLER
TAKIMI DÜŞÜRMEKLE KALMADI
KULÜBÜ BORÇ BATAĞINA GÖTÜRDÜ

Önce göz göre göre Süper Ligden düşüldü. Ardından belediyelerdeki değişikliklerle birlikte yönetimler de peşpeşe değişmeye başlayınca ikinci lig ve bugün de amatörden önceki lige adım atılmakla kalınmadı, kulüp 57 yıllık tarihinde görülmedik kadar borç sarmalıyla başbaşa bırakıldı. 

Şimdilerde, borç yükünden kurtulmak için kulübün amatöre düşüşü ve sonrasında kapılarına kilit vurulması gerektiği senaryoları konuşuluyor.

Sıfırdan bir kulüple ( ki bu kulüp Büyükşehir Belediyespor olabilir) yol alınması formülü üzerinde duruluyor! 

KEŞKE HER ŞEY
DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ OLSA

Düşünce ilk başta iyi gelebilir. Lakin Balıkesirspor'un düştüğü 2. ligde kalması 30-35 milyona sağlanabilecek iken, sıfırdan kurulacak bir kulüp ile bu lige yükselebilmek için en az 300-350 milyon lira harcanacak olması da ayrı bir konu..

GEÇ KALINSA DA
TEK ÇÖZÜM BELLİ

Çözüm, yıllardan bu yana ısrarla dile getirdiğimiz şirketleşmede. Lakin bunun için çok geç kalınsa da, kulübü bu hale getirenlerin duruma el koymasıyla sağlıklı bir şirketleşmenin önü açılabilir.

Aksi halde, Balıkesirspor'u bekleyen son bellidir.

FUTBOL ASLA
SADECE FUTBOL DEĞİLDİR

"Balıkesirpor'un bu şehre ne getirisi var ki. Hem bu şehir insanında karşılığı yok.." diyenlere Kocaeli, Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Mersin örneklerini hatırlatmakta fayda var.

O illerde de Balıkesir'dekine benzer durumlarla karşı karşıya kalındı. Sonuçta düşülen yerlere yeniden dönüş için harcanan paranın totali bilinmiyor!

Futbol asla sadece futbol değildir... Bunu kesinlikle unutmayın..

Haber/Yorum: Ramazan DEMİR


 

Editör: Macit ERMİŞ