İYİ Parti'den Balıkesir milletvekili seçilen Op. Dr. Turhan Çömez mazbatasını aldı.

22. dönemde AK Parti milletvekili olarak 2022-2007 yılları arası görev yaptığı TBMM'ye 16 yıl sonra İYİ Parti milletvekili olarak dönen Meral Akşener'in başdanışmanı Turhan Çömez, mazbatasını aldıktan sonra duygularını şöyle paylaştı:

comez-turhan-2023_2

SADECE MAZBATA DEĞİL..

"Sadece mazbata değil, aynı zamanda tarihi bir sorumluluk aldık bugün. Ve aziz milletimize hizmetkar olmak için yola çıkıyoruz.

Bize güvenen Balıkesir halkına, Gece gündüz omuz omuza çalıştığımız Balıkesir teşkilatımıza, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'e ve tüm İYİ Parti ailemize, Yürekten teşekkür ediyorum."

comez-turhan-mazbata-iyi-parti

Mazbata töreni sonrası Çömez, İYi Parti Balıkesir teykilat yöneticileriyle birlikte Öğretmenevi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

TURHAN ÇÖMEZ KİMDİR?
comez-turhan-2023_6

Turhan Çömez, 1965 yılında Balıkesir'in Gönen ilçesinde doğdu.  Genel cerrahi uzmanı.

İstanbul Tıp Fakültesi mezun olduktan sonra Erzurum 1 Nolu Sağlık Ocağı'nda Koruyucu ve Halk Sağlığı Hekimliği, Bandırma Devlet Hastanesi'nde Acil Birim Hekimliği, Vakıf Gureba Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanlığı yaptı.

comez-turhan-2023_4

Adalet ve Kalkınma Partisi'nde Genel Başkan Özel Kalem Müdürlüğü ve Danışmanlığı görevini yürütktü. 22. Dönem AK Parti Balıkesir milletvekili seçildi. Evli, 2 çocuk babası.

PARTİ İÇİ MUHALEFETTEN İHRAÇ EDİLDİ

turhan-comez-erdogan

Çömez, AK Parti içerisindeki çıkışlarıyla bilinir. Parti grup toplantısı basına kapalı bölümünde seçim bölgesine kaynak aktarımında ve Gemlik Gübre A.Ş.'nin özelleştirilmesindeki uygulamalar konusunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a yönelttiği eleştiriler ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakın Atasay Kuyumculuk'un sahibi Cihan Kamer'i işaret ederek değerli taş ithalatında verginin sıfırlanmasına ilişkin olarak dile getirdiği sorular nedeniyle, 28 Şubat 2008 tarihinde disiplin kuruluna sevk edildi. AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu, "partiyi küçük düşürdüğü gerekçesiyle" Turhan Çömez'i 8 Nisan 2008'de partiden ihraç etti.
 

ERGENEKON DAVASI SÜRECİ

comez-turhan-2023_7

Ankara Enstitüsü adlı siyaset üstü düşünce kurumunu oluşturdu ve burada çalışmalarını devam ettirdi. 1 Temmuz 2008'de Ergenekon adlı örgüt soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri çıkarıldı. Fakat İngiltere'de dil eğitimi gördüğü için yakalanamadı. İngiltere'de siyasi sığınma talebinde bulunmuş, bu başvurusu kabul edildi. Kendisine 2011 yılında 5 yıllık iltica statüsü verildi.

comez-turhan-2023_5

Turhan Çömez, sonradan FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkan  Ergenekon davasından 2019'da beraat etmesinin ardından 12 yıl sonra 30 Ağustos 2019'da Türkiye'ye döndü. 

TURHAN ÇÖMEZ KAÇ YAŞINDA?

comez-turhan-2023_9

Turhan Çömez, 1965 doğumlu olup 56 yaşındadır.

SİYASETE DÖNÜŞ


comez-turhan-2023_3

Türkiye'ye dönüş yapan 22. Dönem AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, 12 Ekim 2022 tarihinde İYİ Parti'ye katıldı. Çömez'e parti rozetini İYİ Parti Grup Toplantısı'nda parti genel başkanı Meral Akşener taktı. 

Çömez, 20 Ekim 2023'de ise Meral Akşener tarafından başdanışmanlık görevine atandı.
 

16 YIL SONRA YENİDEN TBMM'de

Turhan Çömez, 14 Mayıs 2023'te Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimindeki  İYİ Parti'den Balıkesir Milletvekili seçildi. Çömez, 2002-2007 yılları görev yaptığı TBMM'ye 16 yıl sonra Balıkesir milletvekili olarak yeniden dönüş yaptı.

comez-turhan-2023_8

Çömez, İngiltere'de yılın doktoru seçilmişti.

Editör: Macit ERMİŞ