Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Ustaoğlu mesajında, 19 Mayıs'ın aziz Türk milletinin bağımsızlık yolunda attığı ilk adım olduğunu belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Vatanı işgalden kurtarmak için İstiklal mücadelesinin ilk adımı attığını vurgulayan Ustaoğlu, bu adımın bağımsızlık ve hürriyet meşalesinin yakılkasını beraberinde getirdiğini kaydetti. 

Türk milletinin verdiği mücadelenin zaferle taçlandığını aktaran Ustaoğlu, şunları kaydetti:

Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş'ın bayram mesajı Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş'ın bayram mesajı

Vali Ustaooglu 19 Mys4

"Şanlı tarihi boyunca hür yaşamış Türk milletinin vatanını işgalden kurtarmak için vermiş olduğu istiklâl mücadelesinin ilk adımı olan; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkışının 105’inci yıldönümünü hep birlikte büyük coşkuyla ve heyecanla kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehit kanlarıyla sulanan vatan topraklarının işgal edilerek düşman ayakları altında çiğnenmesi ve gerçekleştirilen kanlı kıyımların, milletimizde derin kaygılar, çalkantılar ve umutsuzluklar yarattığı dönemde, işgallere karşı ancak silahlı mücadele edilebileceği düşüncesiyle, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak bastı.

Türk gençliğine büyük önem veren ve güven duyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olan bağımsızlık ve hürriyet meşalesinin yakıldığı bu anlamlı günü “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak Türk gençliğine armağan etmiştir.

Sevgili Gençler; her türlü zorlu şartlar altında sürdürülen büyük mücadelelerle aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanarak kazanılan, sizlere emanet edilen vatanımızı korumak, Cumhuriyeti yaşatmak ve yüceltmek en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Siz gençlerimizi kendine güvenen, donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerimize bağlı, çalışkan ve üretken insanlar olarak yetiştirmek en önemli görevimizdir.

Vali Ustaooglu 19 Mys

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyor, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum."

Editör: Macit ERMİŞ