Siz hangi milletten

hangi dindensiniz?

Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, Edremit Müftülüğü Eski Bayram Yeri Cami İmamı KKTC' de yurtdışı görevinde olan Din Görevlisi Ahmet İşçi'nin KKTC’de yaz Kur’an Kursu’nda çocuklara Kur’an öğrettiği için polis tarafından tutuklanmasını ve yapılan hukuk dışı uygulamayı şiddetle kınadığını belirterek “49 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatı ile Türk askeri, adayı Yunan işgalinden kurtardı ancak bir kesimi Milletine ve İslama düşmanlıktan kurtaramadık” dedi. KKTC Güzelyurt’a bağlı Kalkanlı köyünde yaz Kur’an Kursu’nda çocuklara kuran öğreten İmam Hatip Hasan İşçi köy muhtarının şikayeti üzerine KKTC güvenlik güçleri tarafından izinsiz olarak çocuklara Kur’an öğrettiği gerekçesi ile polis merkezine götürülerek tutuklanmak istendi.

Güzelyurt Din İşleri Temsilcisi İsmail Hakkı Çebi’nin olaya müdahalesi ve yapılan protokol çerçevesinde imamın Yaz Kur’an Kursu’nda çocuklara Kur’an öğrettiğini beyan etmesi sonucu İmam Hasan İşçi serbest bırakıldı.

Bu olay üzerine KKTC’de yayın yapan bazı gazeteler, söz konusu yaz kursan kursu ve imamla alakası olmayan görsellerle kurguladıkları yalan haberlerle, "yıllarca Türk milliyetçiliğiyle beyni yıkanan çocuklara şimdi de zorla Kuran ve dini bilgiler öğretildiğini ve şeriatın getirilmeye çalışıldığını" sayfalarına taşıdılar.

Bunun adı gazetecilik değil!

kibris-gazete

Bütün bu yaşananları şiddetle kınadığını belirten Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa “49 yıl önce Türk askeri Kıbrıs Barış Harekatı ile canları pahasına Kıbrıslı kardeşlerimizi Yunan işgalinden Rum zulmünden kurtarmıştı. Görüyoruz ki bu gün islama ve kendi milletine düşman bir kesimin zulmü Rum zulmünü aratmamaktadır.

KKTC’deki Müslüman kardeşlerimizin çocuklarına Milli değerlerini öğretmek istemesi, yüce kitabımız Kur’an-ı öğrenmesi, çocuklarının da öğrenmesini istemesi kadar doğal ne olabilir. KKTC’deki bu laiklik postuna bürünmüş ne olduğu belirsiz kesimin zulmü artık bitmelidir” dedi.

mehmet_akif-gerboga                                     Mehmet Akif Gerboğa

Gerboğa, KKTC’de Yunan zihniyetini aratmayan ve kendini laik olarak tanımlayan bir kesimin eğitim de dahil toplumsal hayattan dini ve milli inanç ve değerleri tümüyle çıkarmayı hedeflediğini belirterek şunları söyledi: 

Milletin inançlarına gericilik ve irtica söylemiyle saldırmayı marifet sanan 18. yüzyıldan kalma bu pozitivist zihniyet, bütün dünyada fosilleştiği halde kimi odaklarca ülkemizde ve KKTC’de çeşitli isim ve biçimlerde yaşatılmaya devam etmektedir. Halka rağmen halk için saçmalığını erdem, dinsizliği bilimsellik, batı düşüncesinin ilkelerini evrensellik diye yutturan bu jakoben anlayış, mütedeyyin halkın inanç ve değerlerine saldırmak için yalan haberler üretmekte, gerçekleri saptırmakta ve sebepler uydurmakta beis görmemektedir.

Nitekim olayla ilgili KKTC’deki bazı gazetelerde kullanılan görsellerin ne söz konusu yaz Kuran Kursunda Kuran öğrenen çocuklarla ne de imamla hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen algı operasyonuna yönelik uydurma fotoğraflar kullanılmıştır. Asıl mücadele edilmesi gereken zihniyet, gazetecilik etik kurallarını hiçe sayarak bu tür haberleri hazırlayan zihniyettir.

Biz Diyanet-Sen olarak, ahlaklı nesiller yetişmesi adına inancımızı ve medeniyet değerlerimizi öğrenme ve öğretme azmini ifade eden gerek ülkemizdeki gerekse KKTC’deki Kuran kursu eğitimlerini çok önemli görüyor ve destekliyoruz.

Kaldı ki KKTC’de verilen Yaz Kur’an Kursu Eğitimi de KKTC Din İşleri Başkanlığı ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol ile bütün izinleri alınarak yapılan bir eğitim faaliyetidir. Yasal olmayan izinsiz bir kursmuş gibi göstermek de milli ve manevi değer tanımayan zihniyetin ayrı bir oyunudur. Kıbrıs Türkü’ne yönelik insanlık dışı katliamlara son veren ve Ada'ya barış, güven ve huzuru getiren Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 49’uncu yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ve mutlu uzun ömürler diliyorum. Kıbrıs Türk halkının Yunan zulmünü de Milli ve Manevi hiçbir değeri olmayan bir kesimin zulmünü de haketmediğini düşünüyoruz.

Dinini ve onun yüce kitabı Kur’an-ı Kerimi öğrenmek her Müslüman gibi KKTC’li Müslüman kardeşlerimizin de en doğal hakkıdır ve bu hakkı kimse engelleyemez. Her zaman olduğu gibi bu konuda da Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin yanındayız.

yetki-belegis

KKTC Milli Eğitim Bakanlığının izni ve onayı var.

Editör: Macit ERMİŞ