Yağlı Güreşte Balıkesir Marka Olacak Yağlı Güreşte Balıkesir Marka Olacak

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, bu kez herkesin "işte şimdi oldu" dediği bir karara imza attı. Akın, Brezilyalı ünlü futbolcu Alex De Souza'ya futbol kariyerindeki ilk kırmızı kartı gösteren eski Süper Lig hakemi ve MHK üyesı Aytekin Durmaz'ı Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığına atadı..

Durmaz, Balıkesir Üniversitesinde görev yapıyordu. Süper Ligde Üst Klasman gözlemciliğini devam ettiren Aytekin Durmaz görevi önceki dönem başkanı Yücel Yılmaz'ın ekibindeki yakın arkadaşı Yahya Akduman'dan devralacak.

2004 seçimlerine CHP'den Balıkesir belediye başkan adayı olarak katılan Naim Durmaz'ın oğlu olan Aytekin Durmaz'ın Daire Başkanlığına getirilmesi spor camiasında olumlu karşılandı.

AYTEKİN DURMAZ KİMDİR?

Aytekin Durmaz Kimdir

1970 doğumlu eski hakem Aytekin Durmaz Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1994 senesinde Ağrı’da komando asteğmen olarak askerlik vazifesini yerine getirmiş, gazi olmuştur. Eşi Süheyla Hanım’dır. Bu evliliğinden Naim ve Hazal isimlerinde bir kızı birde oğlu vardır.

Aytekin Durmaz baba tarafından aslen Balıkesir’lidir. Başak burcudur.

Babasının mesleği nedeni ile Samsun’da doğmuştur. Babasının futbolu çok sevdiğini, Balıkesir Merkez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde müdür olduğunu belirtmiştir. Hakemliği ilk zamanlar hiç düşünmediğini ama babasının, bak oğlum maçlara gidiyoruz, kuralları bilmeden hakemleri eleştiriyoruz, hakem yetiştirme kursu açılmış oraya katıl, hakemlik yapmasan bile kuralları öğrenirsin dediğini ve bu şekilde hakemlik mesleğine adım attığını açıklamıştır.

Hakemlik hayatı 1992 yılında başlamış ve, 1996’da C, 2000’de B ve 2002 yılında A Klasmanına yükselmiş, son olarak 2003 yılından itibaren üst klasman hakemi olarak futbolun içerisinde yer almıştır. 21 sene futbol hakemliği yapan Aytekin Durmaz 500’den fazla amatör, 415 kez ise profesyonel müsabakalarda görev almıştır. Ayrıca Yurt dışında Fransa, Slovenya, Litvanya, Kazakistan, İrlanda, Kazakistan ve Slovakya’da Şampiyonlar Ligi eleme müsabakalarında, UEFA Grup karşılaşmaları ve Milli Maçlarda görev yapmıştır.

2013 yılında hakemliği bırakan Aytekin Durmaz, günümüzde Balıkesir Üniversitesinde Yapı İşleri Daire Başkanlığının yanı sıra üst klasman gözlemcisi olarak mesleki hayatını sürdürürken, 4 Haziran 2024 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığına atandı..

Editör: Macit ERMİŞ