Büyükşehir Encümeni CHP'li üyelerden oluşurken komisyonlarda CHP'den 5, AK Parti'den 2 üye yer aldı. Meclis Başkan vekilligine Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, 2. Başkan vekilliğine ise Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz seçildi.

Ahmet Akin Meclis Ilk1Oy

2023 FAALİYETLERİNE RED

Meclis üyeleri yanısıra çok kalabalık bir topluluğun izlediği ilk oturumda AK Partili eski Başkan Yücel Yılmaz döneminin 2023 faaliyetleri görüşüldü. Oylamada, Yılmaz dönemini faaliyetleri 29 kabul oyuna karşılık 60 oy ile reddedildi. CHP Grup sözcüsü Ali Kemal Deveciler ile AK Parti sözcüsü Yasin Sağay arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

BORÇ 15 MILYAR MI?

Meclisin açılışında söz akan AK Partili meclis üyesi Mehmet Birol Şahin, 2023 gelir-gider bütçesi üzerine açıklamalarda bulundu. Şahin, Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun 31 Aralık 2024 tarihi itibariyle yaklaşık 4 milyar lira olduğunu açıkladı.

2024 HESAPLARI BİLİNMİYOR!

Başkan Akın, müjdeleri ilk ağızdan kendisi iletti Başkan Akın, müjdeleri ilk ağızdan kendisi iletti

Rakamların gerçekçi olmadığını ifade eden CHP Grup sözcüsü Ali Kemal Deveciler, 1 Ocak- 31 Mart 2024 arası dönemi sordu. Şahin, o dönem hesaplarının henüz kendilerine ulaşmadığını söyledi.  AK Partili Yasin Sağay da seçim öncesi Büyükşehir Belediyesine 1060 dönüm arsa kazandırdıklarını hatırlattı.

BİNALARA PANKART ASACAK

Ahmet Akin Meclis Ilk1

Bu arada başkan Ahmet Akın'ın ortaya çıkacak rakamları Büyüķşehir başta CHP'li belediyelerine asacağı öğrenildi.

SEÇİMLER YAPILDI

Buluksehir Meclis Ilk

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Meclis Birinci Başkan Vekilliği’ne, 59 oyla Bandırma Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Dursun Mirza, İkinci Başkan Vekilliği’ne, 58 oyla Gönen Belediye Başkanı ve CHP Meclis Üyesi İbrahim Palaz seçildi.

Asil Divan Kâtip Üyeliği’ne; CHP Meclis Üyeleri; Aşkıbirce Uzkurt ile Canset Sevim, Yedek Divan Kâtip Üyeliği’ne CHP Meclis Üyeleri; Akın Ertürk ile Faruk Akkoca seçildi.

Encümen Üyeleri: CHP’den; Ferit Gündoğdu, Murat Karakoyun, Kemal Aydemir, Volkan Altınöz, Sevinç Baykan Özden seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu: CHP’den; Oktay Erbalaban, Vedat Erkoyuncu, Zafer Abdi Gökçen, Cavit Cebeci ile AK Parti’den Mehmet Birol Şahin ve Feyzullah Uygur seçildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: CHP’den; Şerafettin Engüdar, Nevin Sayman, Ferit Gündoğdu, Aşkıbirce Uzkurt, Cihan Berk Umay ile AK Parti’den Yasin Sağay ve Adil Kandemir seçildi.

Çevre ve Sağlık Komisyonu: CHP’den; Şahin Alagaş, Burhan Ast, Aydın Cihan, Kemal Kaya Öztoprak, Yaşar Sağlam ile AK Parti’den Mustafa Korkmaz ve Nevzat Sayın seçildi.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: CHP’den; Akın Ertürk, Ersin Uras, Ahmet Karagözoğlu, Yaşar Sağlam, Canset Sevim ile AK Parti’den İsmet İlker Avcı ve Eşref Uslu seçildi.

Ulaşım Komisyonu: CHP’den; Doğan Ceylan, Ahmet Uysal, Erman Şanlıer, Cemal Aksoy, Çağdaş Canbay ile AK Parti’den Esat Şık ve Mehmet Doğan seçildi.

Tarife Komisyonu: CHP’den; Fatih Barlin, Emir Arcan, Zühal Hasanoğulları, Samet Yenice, Erol Temel ile AK Parti’den Ahmet Önder ve Eşref Uslu seçildi.

Aile Kadın ve Çocuk Komisyonu: CHP’den; Burcu Özer, Türkan Akdağ Öztürk, Aslıhan Biçki, Sevinç Baykan Özden, Canset Sevim ile AK Parti’den Meral Cengiz ve Tuncay Salı seçildi.

Turizm ve Tanıtım Komisyonu: CHP’den; Cemal Aksoy, Bürhanettin Ağabeyoğlu, Erdal Can Özkoca, Merih Arslan, Akın Ertürk ile AK Parti’den Ekrem Umutlu ve İlker Avcu seçildi.

Temel Haklar ve Hukuk Komisyonu: CHP’den; Ali Bozoğlu, Burcu Özer, Merih Arslan, Erdal Can Özkoca, Erman Pazarbaşı ile AK Parti’den Servet Bıyık ve Veysel Said Ertunç seçildi.

Sosyal Hizmetler, Engelliler ve Halkla İlişkiler Komisyonu: CHP’den; Emir Arcan İsmail Özdemir, Akın Ertürk, Ozan İbrahim Tüm, Ali Bozoğlu ile AK Parti’den İsmail Sayın ve Tuncay Salı seçildi.

Belediye Varlıkları Değerlendirme Komisyonu: CHP’den; Ozan İbrahim Tüm, Doğan Ceylan, Volkan Altınöz, Murat Karakoyun, Kemal Aydemir ile AK Parti’den Muhammed Zahid Bayram ve Abdullah Çolak seçildi.

Kent Estetiği Komisyonu: CHP’den; Kemal Kaya Öztoprak, Ahmet Uysal, Ersin Uras, Zafer Abdi Gökçen, Şahin Alagaş ile AK Parti’den Ahmet Ergit ve Tufan Gürlek seçildi.

Doğal Afet, Deprem ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu: CHP’den; Nevin Sayman, Cihan Berk Umay, Şerafettin Engüdar, Çağdaş Canbay, Mesut Nail Akın ile AK Parti’den Cüneyt Akkuş ve Muhammed Zahid Bayram seçildi.

Editör: Macit ERMİŞ