ONLARCA İSİM KONUŞULUYORDU

AK Parti Balıkesir il başkanlığı ataması için son dakika gelişmesi yaşandı. Dört yıldır alkının akıyla üstlendiği il başkanlığı görevinden sağlık sorunları sebebiyle affını isteyen Diş Hekimi Ekrem Başaran'ın bıraktığı koltuğa oturmak için onlarca isim sahneye çıkmıştı.

İktidar partisinin Balıkesir'deki "1 numaralı ismi" olmak için yoğun kulis çalışmaları yürüten ve bunu "piar" fırsatı olarak gören isimleri hayal kırıklığına uğratan haber bugün geldi. 

MASADA DÖRT İSİM KALDI

İl başkanının belirlenmesi amacıyla başlatılan süreçte ikinci aşamada tamamlandı.  13 Eylül'de gerçekleşen temayül yoklaması sonrası yapılan değerlendirmede masada dört isim kaldı. Cmuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına çıkması muhtemel adaylar arasında bir de Belediye Başkanı var. 

İŞTE O İSİMLER

AK Parti Balıkesir il başkanı olarak içlerinden birinin atamasının gerçekleşmesi beklenen 4 isme balikesirim.net haber merkezi ulaştı.

Ekrem Başaran'ın istifası sonrası müstafi duruma düşen yönetimde başkan yardımcısı olarak görev alan iş insanları Abdullah Altıntaş ile Mustafa Çanakçı, 6. sıra adayı olarak girdiği son seçimde her kesimden ilgi gören Mehmet Aydemir ile Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, müstakbel İl başkanı olarak öne çıktı. İl başkanlığı için ismi ısrarlı şekilde dillendirilen BALOSB Genel Müdürü Mesut Eray'ın ise mülakata çağrılan adaylar arasında yer almaması dikkat çekti.

MÜLAKATA ÇAĞRILDILAR

ak-parti-mehmet-aydemir

İl başkanlığı için öne çıkan dört isim Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Halis Dalkılıç ile bir araya geldi. 

Aynı zamanda Marmara Bölge Sorumlusu İstanbul Milletvekili Dalkılıç, müstakbel il başkan adayları İsmail Cankul, Abdullah Altıntaş, Mehmet Aydemir ve Mustafa Çanakçı ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı. 

Bu isimlerin önümüzdeki günlerde Ankara'ya davet edilerek son kararı vermesi için Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ıın huzuruna çıkacakları öğrenildi. 

İSMAİL CANKUL SÜRPRİZİ

Kulislerde adı kunuşulan ancak il başkanı olarak atamasının yapılması ihtimali düşük görünen Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul'un lk 4 isimden biri olması dikkat çekti. 

31 Mart 2024'te gerçeklecek yerel seçimlere güçlü ve tecrübeli bir il başkanı ve teşkilat ile girmeyi hedefleyen AK Parti'de, İsmail Cunkul öne çıkan isim oldu. Belediye başkanlığında 3 dönem kuralına takıldığı için yeni dönemde aday gösterilmesi beklenmeyen Cankul'un il başkanı olarak atamasının gerçekleşmesi sürpriz görülmeyecek.

Haber: Ramazan DEMİR

Editör: Macit ERMİŞ