BALIKESİR Büyükşehir'de mevcut başkan Yücel Yılmaz'la "yola devam" kararını 7 Ocak'ta ilan eden AK Parti, isimleri üzerinde mutabakat sağlanan 18 ilçe belediye başkan adayını kamuoyuna tanıtmak geri sayıma başladı. Yeni dönemde mevcut başkanlardan en az ikisiyle yollar ayrılmasının beklendiği AK Parti'deki son dakika gelişmeleri haberimizde..

TEŞKİLATLARIN
ve VEKİLLERİN GÖRÜŞÜ ALINDI

ak-parti-balikesir-kurmaylari

İlçe belediye başkan adaylarının belirlenme süreciyle ilgili AK Parti kurmayları kılı kırk yararcasına bir çalışma yürüttü. Temayül yoklamasının yanı sıra ismi üzerinde tereddüt oluşan adaylarla ilgili de birkaç kez kamuoyu araştırması yapıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Belgin Uygur, milletvekileri İsmail Ok, Mustafa Canbey, Ali Taylan Öztaylan, İl başkanı Mehmet Aydemir başta olmak üzere ilçe başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirildi. İl, ilçe teşkilatlarıyla vekiller arasında bazı aday isimleri üzerine görüş ayrılıkları yaşandığı öğrenilirken, Yücel Yılmaz'ın da süreçle ilgili etkisi biliniyor. 

KULİSLERDEKİ İSİMLER

yasin-sagay-dincer

Edinilen son bilgilerde, Karesi, Altıeylül ve Bigadiç ile ilgili yeni aday isimleri gündeme getirildi. Karesi için yapılan anketlerden Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yasin Sağay adının açık ara ile önde çıktığı öğrenilirken, eski il başkanı Ekrem Başaran adı da gündemdeki sıcaklığını koruyor. Altıeylül'de Mesut Eray, Bigadiç'te eğitimci Recep Saylak ile eski başkan Mustafa Göksel isimleri siyasi kulislerde konuşuluyor. 

SON KARARI ERDOĞAN VERECEK

ak-parti-balikesir-il-baskani-ekrem-basaran-istifa-etti

Balıkesir'in efsane belediye başkanı merhum Sabri Uğur ekolünden gelen Dt. Ekrem Başaran adı da Karesi için geçiyor.  Ancak, alnının akıyla yaptığı il başkanlığı görevini sağlık sorunları sebebiyle kendi isteği doğrultusunda bırakan Başaran'ın böyle bir talebinin de bulunmadığı biliniyor. 

Nüfusu 100 bin üzeri olan  Edremit, Bandırma, Altıeylül ve Karesi'de belediye başkan adaylarıyla ilgili son noktayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koyacak.

"DEVAM EDİLSİN" DİYENLER ÇOĞUNLUKTA

En çok merak edilen ise, mevcut başkanlar da değişikliğe gidilip gidilmeyeceği. Parti tabanında mevcut başkanlarla "yola devam" edilmesi taraftarı olanlar hayli fazla. Altıeylül ve Karesi'deki işleriyle AK Parti seçmeni yanı sıra sol seçmenin ilgisini çeken Hasan Avcı ve Dinçer Orkan ile ilgili son kararı bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

hasan-dincer-yucel-yilmaz

Bu arada, Dursunbey'de Ramazan Bahçavan, İvrindi'de Yusuf Cengiz, Kepsut'ta İsmail Cankul, Savaştepe'de Turhan Şimşek, Havran'da Emin Ersoy, Sındırgı'da Ekrem Yavaş, Marmara Adası'nda Süleyman Aksoy'la "devam" edileceği, Ayvalık'ta Ali Gür, Bandırma'da Cemal Öztaylan, Edremit'te Muhammed Vurmaz, Burhaniye'de Mustafa Aysel isimlerinin öne çıktığı gelen bilgiler arasında yer aldı. 

GÜNDEMLER ÇOK FARKLI

akparti-il-yonetimi-20244

Balıkesir siyasetinin sıcak gündemini ilçe belediye başkan adaylarıyla ilgili merak belirlese de AK Parti kurmaylarının gündeminde ise, mevcut başkanlıkları koruyup, "Burhaniye, Gönen, Erdek, Edremit, Balya. Manyas'ta seçimi nasıl kazanırız" konusu var. 

BAŞKAN AYDEMİR'DEN AÇIKLAMA

Mehmet_Aydemir_ak_parti-il

Ak Parti'nin yerel seçim manifestosunun açıklanacağı 30 Ocak'taki programa katılmak üzere Ankara'ya giden Balıkesir İl Başkanı Mehmet Aydemir, ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi süreciyle ilgili olarak balikesirim.net muhabirine; "Genel Merkezdeki aday belirleme süreci devam ediyor. Şu an hangi isimlerin aday gösterileceğine ilişkin bilgi ve açıklanacakları gün ile ilgili net bir tarih verebilmemiz söz konusu değil. Cumhurbaşkanımızın listeye son şeklini verip onaylamasının hemen ardından Balıkesir'de aday tanıtım toplantısı yapacağız. Hedefimiz 20 ilçede seçimi kazanmak. Teşkilat olarak tek gündemimiz bu." açıklamasında bulundu.

Balıkesir Havaalanı için onarım ihalesi Balıkesir Havaalanı için onarım ihalesi

Haber: Hidayet HAYAT

yucel-yilmaz-oy-orani

Editör: Macit ERMİŞ