Balıkesir Büyükşehir Meclisi ilk oturumuna CHP Grup Başkanvekili Ali Kemal Deveciler ve AK Parti Grup Başkanvekili Yasin Sağay arasındaki karşılıklı söz düellosu damga vurdu. 

Burhaniye Gomec Melih Bagirgan

BALIKESİR Büyükşehir Belediye Meclisi ilk oturuunu Ahmet Akın başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda ilk olarak 2023 yılı denetim raporunun görüşüldü. AK Partili meclis üyesi Mehmet Birol Şahin, raporu meclis üyelerine okudu ve Büyükşehir Belediyesi'nin toplum borcunun 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 4 milyar lira olduğunu açıkladı. 

DEVECİLER İTİRAZ ETTİ

CHP Grup Başkanvekili Ali Kemal Deveciler, denetim komisyonu raporunda gider ve gelir dengesizliğine dikkat çekti. Deveciler, “Rapora göre giderler 8 milyar 90 milyon 203 bin TL, gelirler ise 5 milyar TL. Gelirlerin gerçekleşme oranı yüzde 57,4. Böyle bir bütçe dünyanın hiçbir yerinde olmaz. Gerçekleşme oranı yüzde 80’in altına düşmemesi lazım” dedi.

AK Parti'li kadınlar, Gazzeli anneler için buluştu AK Parti'li kadınlar, Gazzeli anneler için buluştu

MAL KAÇIRIRCASINA...

Yücel Yılmaz döneminin Büyükşehir Meclisi’nin son toplantısında 3 milyar TL’lik borçlanma yetkisi talebine de dikkat çeken Ali Kemal Deveciler, “En son mecliste gümrükten mal kaçırır gibi 3 milyar kredi istediniz. Bunu kullanamayacaksınız demiştim, Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. 1 milyon 300 bin liralık kredi yetkisi aldınız. 3 milyarı alsaydınız tamamını kullanır bizi 1.7 milyar TL daha borca sokardınız” şeklinde konuştu.

Başkan Deveciler’in raporda 4482 personel göründüğünü, seçim döneminde 10 bin personel alınacağı sözünün verildiğini de hatırlatarak, “dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey olmaz” dedi.

YASİN SAĞAY: VERİLMEYECEK HESABIMIZ YOK!

Yasin Bahcavan

Deveciler’in bu çıkışına AK Parti Grup Başkanvekili Yasin Sağay sert çıktı. Sağay, sanki şaibe varmış gibi bir hava estirdiğini söylediği Deveciler’e, “verilmeyecvek hesabımız yok” karşılığını verdi.

Sağay şunları söyledi:

“Ali Kemal başkan bir şaibe varmış gibi konuşuyor. 3 Nisan’da Ahmet Akın mazbata aldı, 17 gündür Belediyedesin. Gülten Hanımı da tanıyorsun, ara ne olduğunu görürsün. Bir şaibe yok, verilmeyecek hesap yok, Çevre Şehircilik Bakanımız Balıkesir’e geldiğinde seçime 20 gün kala Değirmenköy’de bakanlıktan 60 dönüm, yeni Hal’in yanında 1000 dönüm arazi aldık. Çarp böl, sen muhasebecisin.

Yangından mal kaçırıyor gibi diyorsun, seçime 45 gün kala kredi aldığımızı söylüyorsun, alınan arazinin tapusunun bize geçtiğini söylemen lazım.

Senin bilmediğin Fırıntaş’ı var, BASKİ’si var, şirketler dahil olduğunda 8 bin 200 personelimiz var. Bildiğimi anlatıyorum, atmıyorum. İlk mecliste bunlara gerek yok. Verilmeyecek hesabımız yok. Seçime 20 gün kala Büyükşehir’e 1060 dönüm arazi kazandırdık.”

Balikesir Buyuksehir Belediye Meclisi2

Editör: Macit ERMİŞ