CUMHURİYETİMİZİN kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'e ilk kez gelişinin 100. yılı temsili karşılama töreniyle kutlandı.  Tren Garı'ndaki töreninde Vali Vekili Mustafa Çek ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili M. Birol Şahin, Balıkesirliler adına Atatürk'ü temsil eden Türk Bayrağı'nı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Hulusi Karakuz'un elinden teslim aldı.

Tren Garındaki töreninde günün anlamk ve önemi üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Birol Şahin bir konuşma yaptı.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen depremde yaşamını kaybeden vatanadaşmlarımıza rahmet, etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini görderdiği konuşmasında Şahin,  Büyükşehir Belediyesinin  arama kurtarma ekipleri ve araçlarıyla bölgeye intikal ettiğini söyledi.

Şahin, 100 yıl önce İzmir'den gelen tren ile Balıkesir'e ilk defa teşrif eden Atatürk'ün şehirde büyük bir coşku ile karşıladığını hatırlatarak şöyle konuştu:

Balya Polis Merkezi için geri sayım başladı Balya Polis Merkezi için geri sayım başladı

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk Balıkesirlilerin evlerinden getirdikleri halıları serdikleri, taklarla süsledikleri Milli Kuvvetler Caddesinden geçerek hemşerilerimizi selamlamış, şu anda Kuvayı Milliye Müzesi olarak kullandığımız Belediye Binasından onuruna düzenlenen geçit törenini izlemiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa bu ziyaretinde Balıkesir tarihi, Devletimiz ve Milletimiz için son derece önemli olan biraz önce okunan Balıkesir Hutbesini Zağnos Paşa Camisinde irat etmişti. Bu tarihi konuşa gerek Devlet hayatımız gerekse Dini hayatımız için son derece önemli ilkeleri içermektedir. 

Balıkesirliler tarih boyunca Devletine ve Milletine sadakat ve aşkla hizmet eden kahraman, fedakar ve çalışkan insanlardır. Bundan 700 yıl önce Karesi oğulları Osmanlı Beyliğinin Cihan Devleti olabilmesinin yolunu Donanması ile birlikte Osmanlı Beyliğine katılarak açmışlardır. Bundan 100 yıl önce bu sefer Anadolu işgal edilince Alaca Mescitte toplanarak, kararlar almış ve ilk defa Kuvayı Milliye ateşini yakmışlardı. Daha sonra Gaz Mustafa Kemal Paşa'nın başlattığı İstiklal Mücadelesine katılarak önce bağımsızlığımızın kazanılması daha sonra Cumhuriyetimizin kurulması için bütün varlığı ile fedakarca mücadele etmiş ve Cumhuriyetimizin temel mihenk taşı olmuşlardır. Balıkesirliler bu güne kadar her daim  Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, Atatürk'ün hedeflerine sadakatle bağlı olmuşlar Devletimizin bekası, milletimizin bölünmez bütünlüğü, ezanların susmaması, ay yıldızlı bayrağımızın özgürce dalgalanması için çabalamışlardır. Bundan sonra da aynı çizgi de çalışmaya devam edeceğiz.

Balıkesirliler 700 yıl önce nasıl Cihan Devleti Osmanlı İmparatorluğunun en önemli unsuru olmuşsa, 100 yıl önce nasıl Kuvayı Milliye ateşini yakmışsa bu günde Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının birinci yüzyılından daha nitelikli olabilmesi için, ikinci yüzyılının Türkiye Yüzyılı olabilmesi için her türlü fedakarlığı her türlü çalışmayı yapacaktır. Balıkesir bir Kuvayı Milliye şehridir.  Balıkesir İstiklal Madalyasını hak etmiş bir şehirdir.

Şahsım ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz böylesi kahraman, fedakar ve çalışkan bir şehrin Belediye yöneticisi yani hizmetkarı, bu şehrin bir mensubu yani Balıkesirli olmaktan onur duyuyoruz." 

Tren Garındaki program Ata'ya Saygı Yürüyüşü'nün akabinde Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile sona erdi.

.

Editör: Haber Merkezi