Balıkesir'de 'efsane başkan' Sabri Uğur döneminde ivme kazanan, bugün aileleriyle birlikte yaklaşık 25 bin kişiye ekmek kapısı olan Organize Sanayi Bölgesinde temelleri geçtiğimiz aylarda atılan dört yeni fabrikanın bacalarının tütmesi için geri sayıma başlandı. 

YENİ BACALAR YAKINDA TÜTECEK

Kara, demiryolu ve deniz taşımacılığı ile stratejik konumundan dolayı dev firmaların önemli yatırım kararları aldığı Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi, giderek büyüyor. Son olarak ünlü Hegzaform firmasına yer tahsisinin yapıldığı OSB'de ülkenin önde gelen 4 büyük firması, fabrikalarını bu yıl sonuna kadar hizmete açacak. 


Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut Eray, katıldığı toplantılarda ilimizin cazip yönlerini tek tek ele alarak Balıkesir'e niçin yatırım yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla anlatarak üstlendiği görevin hakkını veriyor.

DÖRT FİRMADA ÜÇ BİN İŞÇİ ÇALIŞACAK

OSB’de Şişecam,Filli Boya,Kalekim ve HEG Gıda gibi ihracat lideri markaların üretime başlayacağı fabrikalarda ilk etapta 3 bin kişinin istihdam edileceği öngörülüyor.

YATIRIMDA TÜRKİYE REKORU KIRILDI

Geçen yıl sonu rakamlarına göre 697 milyon 600 bin liralık sanayi yatırımıyla Türkiye’de ilk sıraya yerleşen Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi, açılacak yeni fabrikalar ile binlerce Balıkesirliye kişiye iş kapısı olacak.

BALIKESİR'İN ENİŞTESİNDEN DEV YATIRIM

Balıkesir'in eniştesi rahmetli İbrahim Bodur'un Türk ekonomisine kazandırdığı şirket arasındaki Kalekim'in OSB'de yapacağı yatırımın protokolü 2016 yılının Eylül ayında, Balıkesir Valisi, Belediye Başkanı ve Kale Grubu yöneticileri ile yapılan görüşme sonrası imzalanmıştı. 

OSB’de inşaası süren yatırımın son durumu ile ilgili bilgi veren Kalekim firma proje sorumlusu Ertuğrul Kaymak,fabrikanın tüm temel aşamalarının tamamlandığını dile getirdi. 
Fabrikanın kalite kontrol, özel üretim ve idari binaları yapımında sona gelindiğini söyleyen Kaymak, işlerin hızla sürdüğünü kaydetti. Kaymak,  yeni fabrikayı kısa sürede üretime geçirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

FİLLİ BOYANIN BACASI KASIM'DA TÜTECEK

2017’de yatırım çekmede 80 vilayeti açık ara sollayan kent ,üretim ,ihracat ve istihdam anlamında büyük gelişme kaydedecek.

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde dev bir yatırım için kolları sıvayan BETEK Filli Boya firmasının da yeni üretim tesisinde çalışmalar hızla ilerliyor.

Firmanın proje sorumlusu Murat Akmaz 3 Ocak 2018 tarihi itibariyle yer teslimi ile birlikte ele aldıkları projeyi yıl sonunda bitirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Akmaz’ın verdiği bilgiye göre fabrikanın yeni binası 3 Kasım 2018’de tamamlanıp firmaya teslim edilecek.

ŞİŞECAM GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

Şişecam Elyaf fabrikasının proje müdürü Adnan Yaşar da son sürat ilerleyen inşaat çalışmalarını bir an evvel tamamlayıp fabrikanın yeni üretim alanını hizmete sokmak istediklerini söyledi.

Kariyer geliştirme uzmanları, 2018’de birbiri ardına açılacak kurumsal firmaların üretim alanlarında çalışmak isteyenlerin şimdiden başvurulara başlaması gerektiğini kaydediyor.


HEGZAFORM DA BALIKESİR'İ TERCİH ETTİ
Bursa merkezli Hegzaform Metal A.Ş. firması yatırımları için BALOSB'yi tercih etti. 
Firmaya arsa tahsisi, Balıkesir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğündeki sözleşmenin imzalanmasıyla yapıldı. 
Arsa tahsis sözleşmesine BALOSB adına imza koyan Yönetim Kurulu başkan vekili Faruk Kula, Hegzaform firmasının inşaat sektöründe kullanılan profillerin üretimini BALOSB de gerçekleştireceğini bildirdi.