Balıkesir'de dönemin ildeki tüm gazetecilerinin bir araya gelerek kurduğu Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), kuruluşunun 62 yılına ulaştı.  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, 62. yıl mesajında, ilin en eski meslek kuruluşları arasındaki BGC'nin sürekli geliştiğini, her yıl güçlenerek bugünlere ulaştığını belirtti. 


BGC’nin üyeleri başta olmak üzere toplum yararına çalışmalar yaptığını kaydeden Demir, “Meslektaşlarımız bilgi birikimlerini arttırmaları yanında sosyal, kültürel yaşama katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Balıkesir'i ulusal ve uluslararası platformlarda en iyi şekilde temsil etmenin çabası içerisindeyiz. Hedefimiz etkinliklerimizi her yıl arttırarak Türkiye’nin örnek sivil toplum kuruluşları arasındaki yerimizi sağlamlaştırmaktır” ifadesini kullandı. 

İNSANLIK HAKİKATE MUHTAÇ

Gazetecilik mesleğinin kaybolan itibarını yeniden kazanması adına çaba göstermeye kararlılıkla devam edeceklerini ifade eden Demir, manipülatif ve provokatif bilgi merkezlerine dönüşen sosyal medya mecralarındaki sayfa sahiplerine “gazeteci muamelesi” yapanlara karşı mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Demir, "İyiyle kötünün, güzelle çirkinin ayırt edilmesiyle ülkemiz hedeflerine daha hızlı ve sağlıklı şekilde ulaşabilir. İnsanlığın dünya tarihinde olmadığı kadar hakikate muhtaç olduğu bir dönemde çıkarılan yeni Basın Kanunu ile birlikte yürürlüğe giren Dezenformasyon Yasasını bu nedenle önemsiyoruz. İnternet gazeteciliğinin resmi kimliğe kavuşmasını sağlayan dijital yayıncılığı teşvik eden düzenlemeyi mesleğimizin geleceği adına kazanım olarak görüyor, destekliyoruz." dedi.

MİLLİ MÜCADELENİN BAYRAKLAŞAN BASINI 

rdemir_iletisim2-1

Milli Mücadelenin bayrak adamları arasındaki Hasan Basri Çantay, Mustafa Necati, Vasıf Çınar kardeşler gibi ülkesine sevdalı isimlerin bıraktığı bayrağını taşımanın ayrıcalığını yaşadıklarını kaydeden Demir, geçmişten bugüne basın sektöründe kullanılan materyallerin sergilendiği  Basın Müzesi ile gazeteciliğin önemini gelecek kuşaklara aktardıklarını ifade etti.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin, ülkemizin temel değerleriyle bütünleşmiş, bilgiyi esas alan bir anlayışla üyelerine ve topluma hizmet ettiğini aktaran Demir, mesajında şu görüşlere yer verdi:

Anadolu Basını krizden çıkış arıyor! Anadolu Basını krizden çıkış arıyor!

belgin-uygur-ramazan-demir1

Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü her şeyin üzerinde tutan, halkın gerçekleri öğrenme hakkına, Anayasa'dan alınan güçle sahip çıkan BGC, bu temel ilkelerden ödün vermeden çalışacak, toplum yararına yeni projelere imza atmayı sürdürecektir.

ÜSTADLARIN EMANETİNİ ZİRVEDE TUTACAĞIZ

Cemiyetimizin kuruluşu ve bugünlere ulaşmasında başkanı, yöneticisi ve üyesi olarak emekleri bulunan Münir Yenal, Cevdet Demiray, Cahit Albayrak, İzzetin Yaşbek, Şemsi Aran, Hayati Çelik, Halil Nusret Ertüz, Emrah Sağdıç, Turhan Savaş, Fikri Özakbaş, Ekrem Balıbek, Reşit Kıpçak, Nejat Akpınar, Nihat Özbek, Şadi Kural, Hasan Basri Atılganer gibi ustalarımızdan bugün aramızda olmayanları rahmetle anarken, kurucu isimlerimizden hayatta bulunan Ali Gezer ustamıza da uzun ömürler diliyorum. 

gazeteciler-cemiyeti-kuruculari

62. YILIN GURUNU 
MESLEKTAŞLARIMIZLA PAYLAŞIYORUZ

Cemiyetimizin geride bıraktığı 61 yılının değerini ve bugünün kıymetini bilerek, zamanla kıymetsiz olmamak için çok çalışmamız gerektiğine olan inancımızla BGC'nin 62. yıl gururunu 137 yıllık geçmişe sahip Balıkesir basınına değer ve destek veren halkımızla paylaşıyoruz. Çalışmalarımıza destek olan üyelerimize, kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine camiamız adına teşekkür ediyoruz."

BGC KISA TARİHÇE

Balıkesir'de yayınlanan gazetelerin bir dernek çatısı altında buluşması düşüncesi 1961 yılının son haftalarında sonuç verdi. Balıkesir kentinde yayınlanan Türk Dili, Balıkesir Postası, Balıkesir Ekspres ve Ateş gazetelerinin girişimleri sonucunda bir Gazeteciler Cemiyeti kurulması kararlaştırıldı. Balıkesir ilindeki tüm gazeteler 24 Aralık 1961 Pazar günü bir araya gelerek cemiyet tüzüğüne nihai şeklini verdi. Tüzük 27 Aralık 1961 günü Vilayete teslim edildi. Bu tarihten itibaren Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti resmen faaliyetine başladı.

27 ARALIK 2023

Editör: Macit ERMİŞ