BALIKESİRLİ GAZETECİLER
KAZAK MESLEKTAŞLARINI AĞIRLADI

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti ile Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı arasında oluşturulan dostluk köprüsü kapsamında, Kazakistan'dan bir grup gazeteci Balıkesir’e geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile de buluşan Türkistan bölgesi gazetecileri, Edremit Körfezi ile il merkezinde teknik gezi ve incelemelerde bulundu, Balıkesirli meslektaşlarıyla bir araya gelerek gazeteciliğin bugünü, yarını ve geleceğini konuştu.

BAŞKAN YÜCEL YILMAZ:
TÜRK DÜNYASINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

kazakistan-gazetecileri

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ile Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı işbirliğinde gerçekleşen "Gazeteciler Buluşması" programında önemli mesajlar verdi. Türk Belediyeler Birliği Genel Başkanlığı yanı sıra Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenen başkan Yılmaz, 

“Bu kadar sancılı, yoğun problemi olan bu dönem içerisinde Türk devletleri gazeteciler arasındaki işbirliği imkanının da artırılması önemli bir fırsattır.  İki kardeş ülke arasında işbirliğini, kardeşliği, birlik ve beraberliği geliştirecek; ekonomik ve kültürel alanlarda ortak projeler yürütülmesini önemsiyo ve desekliyoruz" dedi. 

BGC MEDYA MERKEZİ
ve BASIN MÜZESİNE HAYRAN KALDILAR

kazakistan-gazeteleri

Balıkesir programı kapsamında BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi’ni ziyaret eden Kazak gazeteciler, burada Türk Basınının dünden bugüne gelişimini sergilelen materyallerini görme fırsatı buldu. BGC yönetimiyle ilimiz gazetecilerinin hazır bulunudğu ziyarette, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, BGC ve Balıkesir Basın tarihini hakkında Kazak meslektaşlarını bilgilendirdi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Müzesi ziyaretinden sonra açıklamalarda bulunan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova her ülke gazetecilerinin işbirliklerinin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini söyledi.

Balıkesir ve Almatı’nın birbirine çok benzediğini de belirten Naziya Joyamergenkızı Bissenova her iki ülke gazetecilerinin ülkelerini birbirlerine tanıtmak için çaba göstermeye devam edeceklerini dile getirdi.

BİSSENOVA: “21’NCİ ASIR TÜRK ASRI OLACAK”

kazakistan-gazetecileri-0
Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova, iki ülke arasındaki dostluk ve mesleki işbirliği köprüsünün devam edeceğini belerttiği açıklamasında, “Kazakistan 2024 yılından itibaren Türk Devletleri Teşkilatı Başkanlığını devraldı. Geçtiğimiz ay Kazakistan’da olan zirvede de Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev 21’nci asrın Türk asrının olacağını söylemişti. İşte biz bu Türk Asrı yolundaki çalışmalarımızı Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ile birlikte geçtiğimiz sene başlattık. Bundan sonra da bu kardeşlik ve meslektaşlık yolundaki projelerimiz devam edecek. Seneye inşallah Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti heyetini de Kazakistan’a bekleriz. Burada önemli olan Türkiye ile Kazakistan arasındaki dostluk, kardeşlik ilişkilerini gazetecilerle birlikte anlatmak ve bunu yıllarca sürdürmek. İnşallah bu iki ülke arasındaki ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ile Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı arasındaki kardeşlik, meslektaşlık ilişkisi uzun sürecek. Başarılar dilerim” diye konuştu.

“İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK”
Balıkesir izlenimleri hakkında da açıklamada bulunan Naziya Joyamergenkızı Bissenova Balıkesir ile Almatı kentinin birbirine benzediğini ifade etti. Bissenova, “Balıkesir projemizde 4 gün geçti. Biz Balıkesir ziyaretine Cunda Adasından başladık. Ayvalık, Gömeç ve Ayvalık’taydık. Bugün de Balıkesir merkezindeyiz. Balıkesir’de inanılmaz bir gezi yapıyoruz ve burayı tanıyoruz ve sonra da tanıtıyoruz. İnsanları, mekanı seviyoruz. Önemli olan da budur. Balıkesir Almatı’ya benziyor. İnsanları, tabiatı, sokakları, her şeyi Almatı’ya benziyor. Bu da bizim kardeşlik ilişkilerimizden dolayı diye biliyoruz. Bundan sonra da kardeşlik ilişkilerimiz devam etsin istiyoruz. 2024 yılında Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Medya Forumu’na Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti üyelerini davet edeceğiz. Orada da iki ülke gazetecileri birbirleriyle tecrübelerini paylaşacak ve güzel etkinliklere imza atacağız” ifadelerini kullandı.

DEMİR: “BİRBİRİMİZE BENZİYORUZ”
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ise Kazak Gazetecileri Balıkesir’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek mesleki işbirliklerinin devam edeceğini söyledi. Balıkesir ile Almatı’nın gerek demografik gerekse coğrafi olarak birbirine benzerlik gösterdiğinin altını çizen Ramazan Demir, “Geçtiğimiz aylarda Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı’nın misafiri olarak gazeteci arkadaşlarımızla birlikte Almatı kentine bir gezi düzenledik. Orada gördük ki her iki ülke insanı ve coğrafyası birbirine çok benzerlik gösteriyor. Ayrıca her ki ülke gazetecileri de yapılan ziyaretlerle hem ülkelerini birbirlerine tanıtıyor hem de mesleki anlamda tecrübelerini paylaşıyorlar” dedi.

BALIKESİR TURU

kazakistan-gazetecileri-00

Gazeteci Macit Ermiş haber peşindeyken kaza geçirdi Gazeteci Macit Ermiş haber peşindeyken kaza geçirdi

Kazak Gazeteciler Balıkesir programı kapsamında şehrin tarihi mekanları Zağnos Paşa Cemii Külliyesi, Karesi Bey Türbesini ziyaret etti, tarihi Balıkesir Evlerinin bulunduğu Aygören mahallesinin mistik sokaklarında tur attı. Yerel gazete ziyaretleri gerçekleştirilen Kazak heyeti. daha sonra BALMEK, NE10, Dijital Gençlik Merkezi, BalBucks, Kuvayi Milliye Müzesi, Atatürk Evi ve Avlu’yu gezerek Balıkesir’i tanıdı

Editör: Macit ERMİŞ