Türkiye'nin marka kuruluşlarından Şişecam, Balıkesir OSB'ye yaptığı 400 milyon liralık yatırımda son düzlüğe girdi. Balıkesir ekonomisine artı değer kazandıracak cam elyaf üretim tesisinin yapımı gece-gündüz demeden sürerken, Nisan 2018'de üretime başlaması hedeflendi.
Sanayinin büyük çoğunluğunun bulunduğu Marmara ve Ege Bölgesi aksının ortasında yer alan Balıkesir, 13 ülkede üretim,150’yi aşkın ülkeye de ihracat yapan dünya devi topluluğun yatırımını çekmeyi başardı.
Bugün dünyanın cam ev eşyasında 3’üncü büyük üreticisi olan Şişecam, Organize Sanayi Bölgesi’ne yapacağı yatırım ile binlerce kişiye aş ve iş kapısı olacak..
Bor’un Başkenti, Rüzgârın merkezi olan bu şehir, vizyon otoyol projeleri ile de altın çemberde, Marmara ticari ringinin merkezi konumunda olan kente yaklaşık 400 milyon TL olarak planlanan yatırımla Türkiye'nin cam elyafı ithalatının önemli ölçüde ikame edilmesi bekleniyor.
 
OSB YÖNETİMİ YATIRIMCININ HİZMETİNDE
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi (BALOSB) Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık etti.
Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut Eray tarafından organize sanayide faaliyet gösteren firmaların talepleri hakkında bilgilerin yanı sıra, toplantıda fabrikaların ticaret hacminin yanında, BALOSB Müdürlüğü olarak girişimcilere ve mevcut fabrika sahiplerine verilen hizmetler hakkında bilgiler verildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yazıcı, "Organize Sanayi Bölgeleri büyüme ve gelişimin destekçileridir. "dedi.

EL BİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Balıkesir Valiliği Koca Seyit toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda, Organize Sanayi Bölgesi'nin faaliyetleri ve önümüzdeki süreçte yapılması planlanan çalışmaları değerlendirildi. Bölgenin ileriye yönelik ihtiyaçları doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini ifade ederek el birliği içinde Balıkesir'in ve OSB'nin daha da gelişmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Vali Yazıcı,şöyle konuştu:
"OSB'lere talepleri artırmak için elimizden geleni yapmalıyız. Bizler bu anlamda her zaman sanayicilerimizin yanında olacağız. Üretimin artırılması ve daha fazla istihdam sağlanması için devlet imkânlarıyla mevcut durumun daha iyi hale getirilmesi için gayret edeceğiz."
Gündemde yer alan maddelerin görüşülerek karara bağlanması ve yapılan görüş alışverişinin ardından toplantı sona erdi.
BALOSB toplantısına Vali Ersin Yazıcı'nın yanı sıra Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Ali Eğinlioğlu, Nazmi Yarış ve BALOSB Müdürü Mesut Eray katıldı.