Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaklaşık iki yıldır uzman hekim ve sağlık personeli olmadığı için çalıştırılamayan iki yoğun bakım ünitesinin, hizmet alımıyla bir ay içinde çalışmaya başlayacağını söyledi. Alkan, rektörlük binasındaki senato salonunda basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda biraraya geldi. Toplantıya Rektör yardımcıları Prof. Dr. Bedri Yüksel ve Prof. Dr. Oktay Arslan, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Şaşmaz, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ali Uysal ve Öğretim Görevlisi İbrahim Erdoğan da katıldı.

Üç aylık görev süresindeki çalışmalarını ve projelerini anlatan Rektör Alkan, BAÜ Tıp Fakültesi'ndeki uzman öğretim elemanı ve araç gereç sıkıntısının çözülmeye başladığını belirtti. Fakülteye 2011 yılı için makine alımı ödeneği ayrılmadığını vurgulayarak, bunun ek ödeneklerle halledileceğini söyledi.

Prof. Alkan, "Yeni alınacak MR ve BT cihazları, son teknoloji ürünü olacak. Buna benzer başka cihazlarda da alanında en iyileri alınacak. Bu sayede BAÜ Tıp Fakültesi, bölgede referans merkezi olacak. Ayrıca uzman öğretim elemanı ve araştırma görevlisi sıkıntısını aşmak için de gerekli çalışmaları yaptık." dedi.

TIP FAKÜLTESİ KENDİNE GELDİ

Tıp Fakültesi Dekanlığı'na, Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde göz uzmanı olan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur'un da damadı Prof. Dr. Samet Ermiş'in atandığını duyuran Rektör Alkan, şu anda 33 öğretim üyesinin görev yaptığını, asistan sayısının da yeni görevlendirmelerle 52'ye yükseldiğini kaydetti.

Prof. Dr. Mahir Alkan, çalışmalarını şöyle anlattı: "İlk iş olarak üniversitemizin girişini düzenlemeye başladık. Öğrencilerimizin programdan ve üniversite sisteminden kaynaklanan sorunlarını çözmek için komisyon kurduk. Uzun zamandır profesörlük ve doçentlik bekleyen 21 profesör ve 19 doçentimizin unvanları için YÖK'ten izin alarak ilana çıktık. Kredi Yurtlar Kurumu'nun bin kişilik öğrenci yurdunun ihalesi yapıldı, kısa sürede inşaata başlanacak." Balıkesirli sanayicilerin her türlü ürünlerinin denemelerinin yapılacağı merkez laboratuvara da başladıkları bilgisini veren Alkan, üniversite-şehir-sanayi bütünleşmesini sağlayacak teknokent kurulması için de gerekli adımların atıldığını, zemin etütleri yapıldığı dile getirdi.

'YENİ FAKÜLTELER İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Yeni fakülteler kazandırmak için çalışacağını belirten BAÜ Rektörü Mahir Alkan, bunların arasında hukuk da yer alacağını kaydetti. Veterinerlik Fakültesi'nin, eski hindi üretme tesislerinde yapılan sekiz derslikle faaliyete geçtiği, Bandırma'da Denizcilik Fakültesi kurulduğunu ve dekanının atandığı bilgisini verdi. Ziraat fakültesine sıcak bakmadıklarına işaret eden Prof. Dr. Alkan, şunları söyledi: "Balıkesir tarım bölgesi olmasına rağmen ziraat fakültesi mezunlarının iş bulmada sıkıntı yaşayacağını düşünüyoruz; YÖK de aynı görüşte. Onun yerine kurmayı planladığımız Merkezi Araştırma Laboratuarı ile bu eksiği gidereceğiz. Bu merkezin aynı zamanda çiftçilerimize de yardımı olacak. Ayrıca üniversitemizde şu anda 20 bin öğrencimiz var. Maalesef kampüste ibadethane yok. Bu sorunu çözmek için bir derneğin talebini değerlendirdik ve yer tahsis edeceğiz."

Editör: Haber Merkezi