TARIM ve hayvancılık alanında ürettiği projeleriyle uluslararası düzeyde önemli ödülleri Balıkesir'e kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın gözdesi Kırsal Hizmetler Dairesi zeytinyağındaki tağşiş tehdidine karşı tüketicileri rahatlacak önemli bir proje geliştirdi. 

BAÇEM aracağıyla zeytin ve zeytinyağında da söz sahibi olmaya hazırlanan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 'Zeytin ve Zeytinyağını Kimliklendirme Projesi'ni hayata geçirdi. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan Akça, "Vatandaşlarmız Edremit körfezinde üretilen zeytin ve zeytinyağını gönül rahatlığıyla alıp tüketebilecek" dedi. 

zeytinyagi-bacem2

Tarım ve teknolojiyi birleştirerek, zeytin ve zeytinyağının markalaşması ile bölge ekonomisine katkı sağlaması ve zeytin ağacından sofralarımıza kadar zeytinin izlenebilirliğinin sağlanması amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ortaklığında geliştirilen  “Zeytin ve Zeytinyağını Kimliklendirme Projesi” Edremit, Burhaniye, Havran, Ayvalık ve Gömeç'te hayata geçirildi.  

Modern tarım tekniklerini kullanarak, geliştirilen QR kod sistemleriyle zeytin ve zeytinyağı üretiminde, toplama ve sıkım süreçleri kayıt altına alınarak, zeytinin hangi bölgeden toplandığı, parsel bilgisi, ağaçların ortalama yaşı, zeytin çeşidi ve zeytinyağı cinsi gibi genel bilgiler tüketicilere sunulacaktır.

serkan-akca-bacem

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan Akça ile bir araya gelerek Zeytin ve Zeytinyağını Kimliklendirme Projesi” üzerine değerlendirmelerde bulunan Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan şu bilgileri paylaştı. 

"Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüteceğimiz projeyle Kazdağları ile Ege Denizi'nin arasında yer alan Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık ve Havran İlçelerimizdeki zeytin ağaçlarını kayıt altına alıyoruz.  Zeytin ve Zeytinyağını Kimliklendirme Projesi'nde bir tüketicimiz zeytinyağı satış noktasına gittiğinde zeytinyağı ambalajdaki OR kodunu cep telefonu ile okutarak bu zeytinyağının hangi ilden, hangi ilçeden, hangi mahalleden, hangi parselden geldiği bilgisine sahip olabilecektir. Böylelikle zeytinden zeytinyağına kadar olan serüvenin tüm aşamalarını bizzat görebilecektir.

zeytinyagi-bacem4

MUTLU MAHALLESİNE
ZEYTİN KÖYÜ KURULUYOR

Balıkesir Ballarına Londra'dan Altın Ödül Balıkesir Ballarına Londra'dan Altın Ödül

Ayrıca Ayvalık Mutlu Mahallemizde Organik Zeytin Köyü Projesi hayata geçiyor. 2022 ve 2023 yılı zeytin sezonundaki sertifikalandırma sürecinin olumlu olarak tamamlanmış olması ve 2024 yılında da sertifikasyon sürecinin tamamlanması ile 2025 yılında Organik Zeytin Köyü Projemiz de sonuçlanmış olacaktır.

zeytihyagi-bacem

Bu vesile ile projeye destek veren Sayın Bakanımıza, Sayın Balıkesir Valimize, Sayın Balıkesir Milletvekillerimize, Sayın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sayın Kırsal Hizmetler Daire Başkanımıza ve emeği geçen tüm teknik personellere teşekkür ediyorum." 

serkan-akca-bacem11
Hem Üreticilerimize, Hem Tüketicilerimize Hayırlı Olsun…

Editör: Macit ERMİŞ