Balıkesir'de tarihi Zağnos Paşa Camisi'nde toplanan binlerce vatandaş, İsrail'in saldırıları sonucu Filistin'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Balıkesir İl Müftüsü Celal Sürgeç, kıldırdığı cenaze namazını "Rabbim Filistinli kardeşlerimizin şehadetlerini kabul eylesin. Rabbim, o işgali oradan kaldırsın inşallah. O işgali kaldıracak yerlerin ve göklerin ordusunu harekete geçirsin yüce Rabbim" duasıyla tamamlarken, binlerce vatandaş "AMİN" nidalarıyla eşlik etti.

Kılınan gıyabi cenaze namazının ardından 25'e yakın STK'nın oluşturduğu Balıkesir Sivil Toplum Platformu, kamuoyu açıklaması yaparak İsrail'e saldırılarını sonlandırma çağrısı yaptı.

Platfon adına basın açıklamasını okuyan Ali Karataş, şunları söyledi:

"Dünyayı zulüm kulelerinden tahakküm ile yöneten kafirlere karşı bir avuç mücahid, bugün bir kere daha, arzın yegane ve mutlak sahibinin Cenab-ı Allah olduğunu hatırlatmış, delinemez, geçilemez, yapılamaz denilen ne varsa hepsini yapmıştır. Milyarlarca dolar harcanan sistemler, uydular, istihbarat ağları, silahlar ve hepsinden önemlisi yenilmezlik algısı yerle yeksan olmuştur. Müslümanların da Filistin davasına gerekli önemi ve önceliği vermesi, tüm maddi olanakların ve manevi desteğin mücahidlerin hizmetine sunulması şarttır.

Kudüs ve Mescid-i Aksa için gayret göstermek imanımızın ve insanlığımızın bir gereğidir. Balıkesir Sivil Toplum Platformu olarak, bugün burada İsrail'in hukuksuz uygulamalarına ve saldırılarına karşı çıkıyoruz. Filistin sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye'yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail'in attığı bu hukuksuz adımları, işgali, katliam ve saldırıları durdurmaya çağırıyoruz." 

Editör: Macit ERMİŞ