Hidayet HAYAT'ın haberi...

Gazi Üniversitesi Ölçme ve Değerlendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen Diyanet İşleri Başkanlığı Murakıplık Sınavı sonuçları açıklandı. Sınava katılan din görevlileri, soruların zorluğuna dikkat çekti. Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, üyelerinden yükselen tepkileri yaptığı açıklamayla seslendirdi. "İddia ediyoruz; İlahiyat profesörleri sınava sokulsa başarısız olurdu" ifadesini kullanan Gerboğa, Oiyanet İşleri Başkanlığına, "Azıcık insaf edelim. Allah için GÖREVDE YÜKSELMEME SINAVLARI artık son bulsun." çağrısında bulundu. 

Diyanetin Murakıplık sınavını, Milli Eğitimin "uzmanlık" ve "baş öğretmenlik" sınavıyla da kıyaslayan başkan Mehmet Akif Gerboğa, şunlaır kaydetti: 

"Cumartesi günü Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı uzmanlık ve baş öğretmenlik sınavında Ortaokul öğrencilerinin çözebileceği sorular soruldu ve sınava giren bütün öğretmenler başarılı oldu. MEB personelini sevindirme ödüllendirme adına kolay bir sınav yapıyor. 

Diyanet İşleri Başkanlığı 30 Ekim de Murakıplık sınavı yapıyor. İddia ediyoruz ilahiyat profesörleri sınava sokulsa başarısız olurdu. Binlerce kişi içinde 50 soruda 25 netten fazla yapan yok deniyor.  MBSTS sınavları yapılıyor, 60 sorunun 15' i basit 45' i zor. Belirleyici soru 20 tane olmalı, ama bizde 45 tane orta ve zor soru var.

Kuran okumada dereceye girmiş yer değiştirmek isteyen kardeşlerimiz yıllarca yer değiştiremiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığından ricamız; Azıcık insaf edelim. Allah için GÖREVDE YÜKSELMEME SINAVLARI artık son bulsun.

Bırakın bu personel görevde yükselsin. İstediği zaman yer değiştirebilsin. 

Uzman imamlık ve Baş İmamlık sınavı yapılsın, ama MEB gibi yapılsın. Din görevlilerimiz kurumuna güven duysun."