ÜLKEMİZİN önemli alimler arasında yer alan ve Gönen'de adına Cami, Yatılı Kız Kur'an Kursu, İmam Hatip Ortaokulu, Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları (Kız ve Erkek) bulunan büyük din adamı merhum Gönenli Mehmet Efendi Hoca vefatının seneyi devriyesine rahmetle anılıyor.

Gönen'in yetiştirdiği ünlü din adamı Gönenli Mehmet Efendi (Mehmet Öğütçü), vefatının 32. yılında anılıyor.

1991 yılında 88 yaşındayken vefat eden Gönenli Mehmet Efendi için kendi adını taşıyan külliyesinde mevlid-i şerif okutuldu.  

Türkiye'nin uzun yıllar Reisül Kurra'sı olan Mehmet Efendi, Kur'an-ı Kerimi yeni kıraat ve on rivayet üzerine okuyordu.

12 yaşında iken Hafız Abdullah Efendi nezaretinde hıfzını Gönen'de tamamladıktan sonra, 1920 yılında Fatih Sultan Camii dersiamlarından Serezli Ahmet Şükrü Efendi'den ders gören Mehmet Efendi, 1954-1982 yılları arasında Sultan Ahmet Camii'nde en uzun süreyle imam hatiplik yaptı.

Düşünceleri ve kişiliğiyle bir ekol olan Gönenli Mehmed Efendi, sayısı haftada altmışı geçen vaazlarında az ve tesirli söz söylerdi.

Fakir ve muhtaçlara yönelik hizmetlerini Kızılay, Yeşilay gibi hayır kurumlarında da sürdüren Gönenli Mehmed Efendi, vefat ettiği 2 Ocak 1991 günü, binlerce kişinin katıldığı Fatih Camii'ndeki cenaze namazının ardından Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Kendi adını devam ettiren Gönenli Mehmet Efendi Camii ile Gönenli Mehmet Efendi Vakfı Külliyesi mevcut olup halen bu dört katlı külliye binasında öğrenciler Kur'an eğitimi alıyor.

EKREM BAŞARAN MESAJI

AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran da, Gönenli Mehmet Efendi'yi yad ettiği mesajında; "Vefatının sene-i devriyesinde Reis-ül Kurra Gönenli Mehmet Efendi Hocayı rahmetle yad ediyoruz. Mekanı cennet makamı âli olsun inşallah." ifadelerini kullanarak