BALIKESİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü robotik takımı, dünyanın en büyük robot yarışması olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na giren VEX Robotik Turnuvası'nda; turnuvanın en prestijli ödülü olan Excellence Award'ı alarak Amerika'dan gururla döndü.

ali-tatli-abd11

7 senedir öğretmenlerinin rehberliğinde faaliyetlerini sürdüren robotik takımı öğrencileri; 2022-2023 eğitim öğretim yılında VEX Robotik İzmir Turnuvası'nda Enerji ve İnovasyon Ödülü, VEX Robotik Eskişehir Turnuvası'nda "Robot Becerileri" alanında Türkiye 2.liği, 18 Mart 2023 tarihinde İstanbul'da yapılan ve Türkiye'den birçok takımın katılım sağladığı 'VEX Robotik Türkiye Şampiyonası'nda "Mükemmellik Ödülü" kazanarak başarı yolculuğuna sağlam adımlar attı. 

Derdiman: “Her zaman her konuda yanınızdayız” Derdiman: “Her zaman her konuda yanınızdayız”

6 öğrenci ve 3 öğretmenden oluşan robotik takımı; 2 Aralık'ta New Jersey Livingston Community Center'da, 3 Aralık'ta New Jersey Sparta Secondary School'da 91 takımın katılımıyla gerçekleştirilen ve Amerika'nın en büyük katılımcı unvanını yakalayan VEX IQ Turnuvası'na katıldı.

Turnuvalar sonucunda, yüksek kaliteli bir VEX robotik programı oluşturmada, genel mükemmelliği örnekleyen okul veya kuruluşa verilen ve VEX Robotik Yarışması'ndaki en prestijli ödül olan Excellence Award (Mükemmeliyet Ödülü) almaya hak kazanan takımımız; ilk kez uluslararası bir turnuvaya katılım sağlayarak başarı hikayesine bir yenisini eklemiş oldu.

Öğrencilere bu süreçte katkı sağlayan yönetici, öğretmen ve velilere teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, "Her öğrencimizin üretebilen bir birey olmasını destekliyor ve önemsiyoruz." dedi.

Geleceğin dilinin yazılım olduğuna dikkat çeken Tatlı şunlaır söyledi: 

ali-tatli-abd1

"Bu yaş gruplarındaki çocuklarımızda yazılım dilini pratiğe dökmenin en güzel örneği robotik çalışmalardır. Yazılım ve robotlarını geliştiren çocuklarımızın; ürettiklerini sunarak kendini toplum önünde ifade etme becerisi kazanması ve başarı duygusunu tatması gelişimleri açısından önem arz ediyor.

ali-tatli-abd12

Yerli ve millî üretimin gelecekteki ana unsurlarının şu anki öğrencilerimiz olduğunun farkındayız. "Mükemmeliyet Ödülü" ile Amerika'dan dönerek ilimizi ve bizleri gururlandıran öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum."

Editör: Macit ERMİŞ